Economist: Devalüasyon olur

2003'te Türkiye'nin ekonomik açıdan büyük güçlüklerle karşılaşacağını öne süren bir rapor hazırlayan, ancak daha sonra tüm tahminleri isabetsiz çıkan Economist grubu...

LONDRA - 2003'te Türkiye'nin ekonomik açıdan büyük güçlüklerle karşılaşacağını öne süren bir rapor hazırlayan, ancak daha sonra tüm tahminleri isabetsiz çıkan Economist grubu, Türkiye için yeni bir kıyamet senaryosu daha çizdi. Türk Lirası'nın önümüzdeki dönemde hızlı bir devalüasyona uğrayacağını öne süren Economist grubuna ait Economist Intelligence Unit (EIU), Türk Lirası'nın önümüzdeki 16-18 ayda önemli oranda değer kaybedeceği tahmininde bulundu. EIU tarafından yayımlanan 'Türkiye: Ülke Görünümü' değerlendirmesine göre Türk Lirası'nın değer kaybedeceği ve genişleyen cari açığın ekonomiyi kırılgan hale getirdiği belirtildi. Türk ekonomisinin IMF destekli reformlar sonucunda şoklara daha dayanıklı hale geldiğini belirten EIU, "Ancak yapılacak daha çok iş var ve uluslararası likidite daraltılırsa 2006-2007 dönemindeki dış koşullar, son iki yıl kadar elverişli olmayabilir" yorumunu yaptı.
Türk Lirası'nın dolar ve avroya karşı 2006'nın ilk yarısında önemli bir düşüş göstereceği tahmininde bulunan EIU, "Daha zayıf bir liranın, enflasyon ve faiz oranlarında, iç talebindeki büyümeyi azaltacak ılımlı bir artışa yol açması bekleniyor. Bu, büyümeye 2-2.5 puan katkıda bulunacak, ihtalattaki hızlı yavaşlama ve ihracattaki büyüme artışı ile kısmen telafi edilecek" dedi. Türkiye'deki enflasyonla mücadele sürecinin etkileyeci olduğunu belirten EIU, 2006'da enflasyonun artış göstererek yıllık yüzde 10 oranına çıkacağını tahmin etti. EIU, lira ve mal fiyatlarının istikrara kavuşacağı ve seçim öncesi dönemde mali politikaların fazla gevşemeyeceği varsayımından hareket ederek enflasyonun 2007 yılında yeniden yüzde 8'e gerilemesi beklentisini dile getirdi.
EIU, 2003 tahminin de de 12-18 ay içinde devalüasyon olacağını öne sürmüş, 2005 enflasyonunun ise yüzde 33.5 olacağı tahmininde bulunmuştu. Türkiye ile ilgili tahminlerinde yanılan ve 2005 dolar kurunu 2 milyon 658 bin 800 YTL tahmin eden kuruluş, Devlet Bakanı Ali Babacan'ın tepkisini çekmişti. Babacan, böyle bir kuruma bu açıklamaları yakıştıramadığını söylemişti.