Eczacıbaşı: En ucuz ilaç Türkiye'de

Çukurova Üniversitesi Senatosu tarafından, sağlık sektörüne yaptığı katkılar nedeniyle verilen fahri doktora ödülünü alan Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı...

ADANA - Çukurova Üniversitesi Senatosu tarafından, sağlık sektörüne yaptığı katkılar nedeniyle verilen fahri doktora ödülünü alan Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, ilaç fiyatlarının, Avrupa'daki en ucuz fiyat olduğunu söyledi. Eskiden ilaç fiyatlarının maliyetlere göre belirlendiğini ancak geçen aylarda çıkarılan yeni kararname ile referans sisteminin, uygulanmaya konulduğunu belirten Eczacıbaşı, "Sistem, Türkiye'deki ilaç fiyatlarının Avrupa ülkeleri içinde en ucuz hale getirilmesini esas alıyor" dedi.
İlaç fiyatlarıyla ilgili soruları yanıtlayan Eczacıbaşı, yeni sisteme göre Avrupa ülkelerindeki ilaç fiyatlarının örnek alınıp, ayarlama yapıldığını söyledi. Eczacıbaşı, "İlaçtaki fiyatlandırma sistemi kökünden değişirken, geçiş döneminde emsal seçilen ilaçlar Türkiye'dekinden ucuzsa, Türkiye'deki ilaçların ucuzlatılması, pahalıysa o düzeye yükseltilmesi öngörüldü. Bu sırada satılan bazı ilaç fiyatlarında inişler oldu. Dolayısıyla fiyatın yükseltilmesi önlendi, ama aşağı indirilmesi de zorunlu tutuldu. Sonuçta Avrupa'nın en ucuz ülkeleri düzeyine çekildi. İlaç fiyatı, Avrupa'da yükselirse Türkiye'de de yükselebilir. Dövizde değişim olursa da değerlendirilecek" dedi.