Eczacıbaşı: Gerekirse ihraç ederiz

İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası (İEİS) Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, ilaçta referans fiyat sistemine ilişkin olarak, altısı üyeleri olmak üzere...

İSTANBUL - İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası (İEİS) Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, ilaçta referans fiyat sistemine ilişkin olarak, altısı üyeleri olmak üzere 29 firma hakkında açılan ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na intikal eden soruşturmada üyelerinden birinde ortaya çıkacak kusurlu durum karşısında ihraç dahil gerekli tüm yaptırımların uygulanacağını söyledi. Eczacıbaşı, yazılı açıklamasında, 2004'te yayımlanan fiyat kararnamesi doğrultusunda ilaç fiyatlarının, beş Avrupa Birliği ülkesi arasından, ürünün en ucuz olduğu ülkedeki fabrika satış fiyatı referans fiyat kabul edilerek, firmanın beyanı ve Sağlık Bakanlığı'nın onayı sonrasında belirlendiğini belirtti.
Her ülkede farklı
Eczacıbaşı, ilaç fiyatlarının her ülkede piyasa şartlarına bağlı olarak sürekli değişim gösterebildiğine işaret ederek, "İlaç firmaları bu değişimleri takip etmek ve bakanlığa bildirmekle yükümlüdür. Bu yükümlülüklerin yerine getirilmemesi halinde mevzuatımızda gerekli yaptırımlar mevcuttur" diye konuştu.