Eczacıbaşı'na dünya patenti

Eczacıbaşı İlaç Grubu tarafından geliştirilerek üretimine başlanan ve osteoporoz (kemik erimesi) alanında kullanılan Osalen isimli ilacın etken maddesi 'Alendronat', ABD ve Avrupa'da da patent aldı.

İSTANBUL - Eczacıbaşı İlaç Grubu tarafından geliştirilerek üretimine başlanan ve osteoporoz (kemik erimesi) alanında kullanılan Osalen isimli ilacın etken maddesi 'Alendronat', ABD ve Avrupa'da da patent aldı. Eczacıbaşı İlaç'tan yapılan açıklamada, Eczacıbaşı Özgün Kimya tesislerinde, tamamen Türk bilim adamlarının geliştirdiği bir yöntemle üretilen Alendronat'ın, ABD ve Avrupa'da tescili ile dünyanın her tarafına ihracat kapılarının açıldığı vurgulandı.
Alendronat'ı geçen yıl üretmeye başlayan Eczacıbaşı İlaç Grubu, her yıl net satışlarının yüzde 3'ünü aşan bir rakamı geliştirme çalışmalarına ayırıyor. İlk adımları 2001 yılında atılan Alendronat projesi, dünyada bazı patentlerle korunan bu etken maddeyi farklı ve yepyeni bir teknikle üretebilmeyi amaçlıyor. Projede ayrıca, metansülfonik asit kullanımı gibi birçok tehlike ve sakıncası bulunan prosesler yerine, katma değeri yüksek, uygulanması kolay, proses riskini ortadan kaldıran, çevre dostu bir teknik hedeflendi. Eczacıbaşı İlaç araştırmacıları, kısa sürede bu tekniği hayata geçirdi. Yeni proses tekniği ile üretilen Alendronat'ın kullanıldığı Osalen'in, Kanada'da Contract Research Organisation'da 90 sağlıklı gönüllü üzerinde yapılan biyo-eşdeğerlik sınavını da başarıyla verdiği ifade edildi. Eczacıbaşı, ihracatının yüzde 67'sini AB ülkelerine yapıyor.