Eczacıbaşı'ndan ilaç tasarrufuna eleştiri

İlaç Endüstrisi İşverenleri Sendikası Başkanı ve Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, ilaçta tasarruf yapılacağı kararının, doğru bir adım olmayacağını söyledi.

İSTANBUL - İlaç Endüstrisi İşverenleri Sendikası Başkanı ve Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, ilaçta tasarruf yapılacağı kararının, doğru bir adım olmayacağını söyledi.
Eczacıbaşı, Devlet Bakanı Ali Babacan'ın önceki gün IMF heyetiyle birlikte yaptığı toplantıda, 'Sağlık harcamalarından tasarruf edileceği' yolundaki açıklamasına karşılık, toplumun ilaca erişiminin düşmesine yol açacak şekilde tedbir alınmasını eleştirdi.
'Sorunu kayıt dışında arayın'
İlaç Endüstrisi İşverenleri Sendikası'nın Avrupa Eşdeğer İlaç birliği'ne (EGA) üye olmasıyla ilgili olarak düzenlenen toplantıda konuşan Eczacıbaşı, Türkiye'de toplam sağlık harcamaları içinde ilacın payının yüzde 25 olduğunu söyledi. Eczacıbaşı, "Bu yüksek bir oran. Ancak yüksek olmasında toplam sağlık harcamalarında kayıt dışı harcamalarında büyük rolü var. Çünkü Türkiye'de kişi başına ilaç kullanımı 92 dolar civarında. Avrupa'da ise bu oran 350-400 dolar" dedi.
İlaçta referans fiyat uygulamasına geçildikten sonra Avrupa'daki fiyatların altına düştüğüne dikkat çeken Eczacıbaşı, "İlaç harcamalarını kısıtlayarak, toplumun ilaca ulaşımını engelleyecek uygulamalar toplum sağlığı açısından zararlı uygulamalar olacaktır.