'Eczacı'dan AB için tesis

Türkiye'nin en büyük ilaç üreticisi Eczacıbaşı İlaç Grubu, ağırlıklı olarak Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelere ihracata yönelik antibiyotik üretimi yapacak bir tesisi daha devreye soktu.

İSTANBUL - Türkiye'nin en büyük ilaç üreticisi Eczacıbaşı İlaç Grubu, ağırlıklı olarak Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelere ihracata yönelik antibiyotik üretimi yapacak bir tesisi daha devreye soktu. Antibiyotik üretiminin gerçekleştirileceği tesis, dün Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ tarafından açıldı. Lüleburgaz'da kurulan tesisin açılış töreninde bir konuşma yapan Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, yeni tesisin sadece Eczacıbaşı Topluluğu için değil, Türk ilaç sektörü açısından da önem taşıdığını söyledi.
İlaç sektöründe, ekonomik konjonktürün yanı sıra fiyatlandırma ve geri ödeme sistemlerindeki değişikliklerin de etkisiyle, ilaç fiyatlarında ciddi gerilemeler yaşandığını belirten Bülent Eczacıbaşı, "Bu nedenle de, üretici kuruluşların, varlıklarını koruyabilmek için, bir an önce dünyaya açılmaları gerekiyor. Bu noktada, verimliliğin yükseltilmesi, yeni ürünlerin geliştirilmesi ve rekabet gücümüzün her açıdan artırılması zorunluluğu ile karşı karşıya kalıyoruz. Bugün açılışını yaptığımız sefalosporin ek tesisinin hızla devreye alınmasında da bu zorunluluklar rol oynadı. Bugün Avrupa Birliği ülkelerine beş ürün satarken, kısa bir süre sonra bu sayıyı artırabileceğiz" dedi.
20 milyon kutuluk artış
Tesiste kullanılan teknoloji sayesinde, Amerika pazarında ruhsat almalarının da kolaylaşacağını ve 2007 yılından başlayarak bu ülkedeki performansın yükseleceğini ifade eden Eczacıbaşı, "Bu gelişmeler sonucunda, bugün 30 milyon doları aşan ihracatımızı ikiye katlamayı hedefliyoruz. Eczacıbaşı İlaç, 50 yılı aşkın süredir, Türk tıbbının hizmetine sunduğu, tümü bu tesislerde üretilen, üstün standarttaki ürünlerini bugün, başta AB üyeleri olmak üzere 35 ülkeye ihraç ediyor. Yeni tesisimizin kazandıracağı olanaklarla bu ülke sayısının artması uluslararası çevrelerde, aynı zamanda Türk ilaç sektörünün de bir başarısı olarak değerlendirileceğinden kuşku duymuyorum" diye konuştu.
10 milyon dolara malolan tesiste 242 farklı sunumla 37 ürün üretilecek. Sefalosporin üretim kapasitesini iki katına çıkaran Eczacıbaşı İlaç'ın 2006 ihracatı 7.5 milyon dolar artışla 40 milyon dolar, yıllık üretim kapasitesi 20 milyon kutu artışla 400 milyon kutu olacak. Eczacıbaşı, 2008 sonuna kadar toplam ihracatını 70 milyon dolar yapacak.