Eczacılar 4 Aralık'ta kepenk indirecek

ANKARA/İSTANBUL - TEB (Türkiye Eczacılar Birliği)  Başkanı Erdoğan Çolak, 4 Aralık’ta yürürlüğe girecek mali tedbirler nedeniyle bir çok eczanenin kapanacağını belirterek, “Bizler, bizi yok etmek isteyenlerin bu insafsız tavırlarına daha fazla boyun eğmeyeceğiz. Teker teker kapanmaktansa, 4 Aralık günü hep birlikte eczanelerimizi kapatacağız” dedi. Çolak, 4 Aralık’ta yapacakları eylemden dolayı hastaları uyararak, özellikle kronik rahatsızlığı olanların Cuma gününe kadar ilaçlarını almalarını istedi.
Çolak, 51 Bölge Eczacı Odası ile eş zamanlı basın toplantısı düzenleyerek, 4 Aralık’ta başlayacak mali tedbirler nedeniyle ilk olarak 3, yıl sonuna kadar da 7 bin eczanenin kapanacağını söyledi. İlçe, belde ve mahallelerdeki eczaneler kapandığında hastaların ilaçlarını almak için başka ilçeye ya da köye gitmek zorunda kalacaklarını ifade eden Çolak, bu tedbirlerin eczanelere yansımasını “Varolan eczaneler raflarında ilaç bulunamayacak kadar eriyecek, dolayısıyla hastalarımız da bu ilaçları bulabilmek için eczane eczane dolaşmak zorunda bırakılacak. Bu eczanelerde çalışanlar işsiz kalacak. Hepsinden önemlisi, sağlık sistemimize yapılan bu topyekün saldırıyı hep beraber durdurmazsak bunun arkası gelecek” diye anlattı.

Hastaları uyardı
Eylemden dolayı hastaları ve özellikle kronik rahatsızlığı olanları Cuma gününe kadar ilaçlarını almaları konusunda uyaran Erdoğan Çolak, hastaları mağdur etmek amacında olmadıklarını kaydederek, bunun için  nöbetçi sayılarını artıracaklarını belirtti.
İstanbul Eczacı Odası da mali tedbirlere karşı çıktı.  İstanbul Eczacı Odası Başkanı Semih Güngör, tedbirlerle 8 bine yakın eczanenin kapanmak zorunda olacağını belirterek taleplerini şöyle sıraladı:
 “İlaç Fiyat Kararnamesindeki eczacı kârlılık oranının taleplerimiz dikkate alınarak yükseltilmeli, eczacıya kutu başına meslek hakkı verilmeli, ilaç firmalarının kamuya yaptıkları iskontoların eczane ekonomilerine getirdiği yükü ortadan kaldıracak düzenlemeler yapılmalı, ilaç fiyat düşüşlerinde eczanelerde oluşan ekonomik kayıpları karşılayacak yasal önlemler alınmalı.” Güngör, taleplerinin karşılanmaması halinde 4 Aralık’ta eczacıların, hükümeti uyarmak üzere ilaç hizmetini bir gün boyunca durduracakları belirtti. (Radikal)