Eczaneler SSK'lı bekliyor

Sosyal Sigortalar Kurumu SSK'ya bağlı çalışan ve SSK emeklilerinin, Türkiye genelindeki 9 bin serbest eczaneden
ilaç almasına olanak tanıyan düzenleme bugünden itibaren uygulanmaya başlıyor.

ANKARA - Sosyal Sigortalar Kurumu SSK'ya bağlı çalışan ve SSK emeklilerinin, Türkiye genelindeki 9 bin serbest eczaneden
ilaç almasına olanak tanıyan düzenleme bugünden itibaren uygulanmaya başlıyor. Bakanlık, 'sorun yok' diyor, eczacılar ise tedirgin durumda. Çalışma Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve ilaç sektörü temsilcileri arasında 14 Aralık tarihinde imzalanan protokol çerçevesinde, ilaç firmaları ve eczaneler ilaç fiyatlarında indirim yapacak.
Hedef 11 bin eczane
SSK Sağlık İşleri Genel Müdürü Servet Rüştü Karahan, eczacıların SSK ile anlaşma yapma taraftarı olduklarını, ancak bazı oda temsilcilerinin uygulamaya karşı çıktığını söyledi. Karahan, SSK'nın, Türkiye genelinde 7 bin eczane ile anlaşması bulunduğunu belirtirken Türk Eczacıları Birliği (TEB) Başkanı Mehmet Domaç da son üç günde yaklaşık 2 bin eczanenin daha kurumla anlaşma imzaladığını, bu sayının 9 bine ulaştığını belirtti. Domaç, SSK'nın daha önce anlaşmaya vardığı 7 bin eczanenin çoğunluğunun ilçe ve kasabalarda olduğuna dikkat çekti.
SSK Sağlık İşleri Genel Müdürü Karahan, SSK hastanelerinin Sağlık Bakanlığı'na devrinin gerçekleşeceği 19 Şubat'a kadar bu sayıyı Türkiye genelinde 11 bine çıkarmayı hedeflediklerini anlattı.
Alternatifler görüşülüyor
Rüştü Karahan, 11 bin eczaneyle anlaşma yapılması halinde hastalara ilaç temininde sıkıntı yaşanmayacağını belirterek, şöyle devam etti: "Aslında biz tüm eczanelerle anlaşma taraftarıyız. Hastalar 19 Şubat'a kadar, hem SSK eczaneleri hem de serbest eczanelerden ilaç alabilecek. Yaptığımız anlaşmaya göre, ayın 19'una kadar işyeri hekimlerinin yazdığı reçeteler ile heyete dayalı ilaçları kendi hastane eczanelerimiz verecek.
Ama, kendi eczanelerimizi kapattıktan sonra tüm ilaçlar eczanelerden verilecek. Sanırım üç ay kadar süreyle SSK kendi ilaç uygulama talimatı uyarınca bu talimat içinde yer alan ilaçları hastalarına verecek. Daha sonra liste tüm sosyal güvenlik kuruluşları için birleştirilecek. SSK eczaneleri, 20 Şubat tarihi itibarıyla Sağlık Bakanlığı'na geçtiği için SSK bünyesinden çıkmış olacak. Vatandaşa sıkıntı çektirmektense, SSK hastalarına mevcut eczanelerinde ilaç dağıtabilir. Uygulamada sıkıntıyı azaltmak için her türlü alternatifi görüşüyoruz."
Eczacılardan farklı ses
TEB Başkanı Mehmet Domaç uygulamadan eczacıların zarar görmeyeceğini, eczanelere iskonto yapmayan ilaç firmalarına karşı çeşitli önlemler alacaklarını belirterek şunları söyledi: "Biz zaten Emekli Sandığı ve Bağ-Kur'a provizyon sistemi üzerinden ilaç veriyoruz. SSK'ya da bu yolla ilaç vereceğiz. Ama SSK, provizyon için gerekli şifreyi tüm eczanelere dağıtsın ve anlaşmayı kolaylaştırsın. Bugün, anlaşma yapan ve şifresi olan eczanelerimiz, SSK'lılara hizmet vermeye başlayacak."
Bu arada, İstanbul Eczacı Odası Başkanı Zafer Kaplan ile beş eczacı odası TEB'i ziyaret ederek, protokole ilişkin endişelerini aktardı. Kaplan, protokol ile eczacıların 30 milyon SSK'lı ve 9- 10 milyon yeşil kartlı hastaya ilaç verilmesinden doğacak finansman riskini, 'tek başına göğüslemek zorunda bırakıldıklarını' ileri sürdü. Kaplan, geri ödemenin garanti altına alınmasını isterken, aksi takdirde bazı eczanelerin kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kalacağını söyledi.
Kapsam dışı ilaçlar
Kamunun ilaç alımında yüzde 7.5-14.5 iskontoyla, sosyal güvenlik harcamalarında yılda 1 milyar YTL (1 katrilyon liralık) tasarruf öngören protokol bazı ilaçları kapsam dışı bırakıyor. Raporla yazılacak ilaçlar, katkı payından muaf ilaçlar (AIDS, kanser, hipertansiyon, diyabet,
tüberküloz, astım, glokomda kullanılan ilaçlar), özürlü ilaçları ve işyeri hekimlerinin yazdığı ilaçları SSK eczanelerinden alınacak. Bunun dışındakiler ve ayakta tedavi için yazılan reçetelerdeki ilaçlar serbest eczaneden alınacak.
(Radikal, aa)