Eczanesi olmayan yerleşim yerlerine ilaç köprüsü

Sağlık Bakanlığı ve Türk Eczacıları Birliği yaptıkları anlaşmayla, eczane olmayan yerlerde 14 milyon kişinin ilacını bir gün içinde yerine ulaştıracak

ANKARA - Sağlık Bakanlığı ile Türk Eczacıları Birliği, vardıkları anlaşma uyarınca eczanesi olmayan yerleşim yerlerinde, 14 milyon kişiye ilaçları aynı gün ya da ertesi gün ulaştırılacak.
“Eczane Olmayan Yerleşim Bölgelerinde Yaşayan Halka Yerinde İlaç Temini Protokolü”, Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Turan Buzgan ile Türk Eczacıları Birliği Başkanı Erdoğan Çolak tarafından imzalandı. Buzgan, eczane olmayan yerleşim yerlerindeki vatandaşlara yazılan reçetelerin hekimler tarafından eczanelere iletileceğini söyledi.
Eczanelerin reçeteleri sırayla yapacağını ve ilaçları vatandaşlara ulaştıracağını anlatan Buzgan, böylece kırsal kesimlerde yaşayan vatandaşların ilaçlarını temin etme konusunda sıkıntı yaşamayacaklarını kaydetti. Buzgan, “Konuya ilişkin protokol çerçevesinde yaklaşık 14 milyon kişiye ilaçları aynı gün ya da ertesi gün ulaştırılacak” dedi.

Yaşlı, hasta ve engelliler rahat edecek
Çolak ise imzalanan protokolle eczanelerin sırayla reçeteleri hazırlayacağını ifade ederek, bunun eczaneler arasında gelir adaletini sağlayacağını belirtti.
Sağlık ocağı ya da aile hekimi bulunan ancak eczanesi olmayan 2 binin üzerinde köy veya belde bulunduğunu ifade eden Çolak, “Özelikle yaşlı, yatalak, engelli ve evde bakıma muhtaç olan vatandaşlarımızın ilaç ihtiyaçları yaşadıkları yerleşim yerine yakın merkezi bir noktadan karşılanacak ve kişiler ilaçları nasıl alacağım kaygısına kapılmayacaklardır” diye konuştu.
Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Turan Buzgan, alınan kararla sağlıktaki katılım paylarının artırıldığının hatırlatılması üzerine, “uygulamanın 1. basamak sağlık kurumlarında yığılmaya yol açacağını düşünmediğini” söyledi. (Radikal)