Efe Rakı 8'inci maddenin kurbanı oldu, yetki gitti dağıtım zora girdi

Efe Rakı 8'inci maddenin kurbanı oldu, yetki gitti dağıtım zora girdi
Efe Rakı 8'inci maddenin kurbanı oldu, yetki gitti dağıtım zora girdi

Alkollü içki üreticilerine göre yalnızca açılan davaya dayanılarak dağıtım yetkisi belgesi için iptali kararı verilmesi çok ağır bir yaptırım ve bu konuya mutlaka açıklık getirilmesi gerekiyor.

TAPDK, Efe Rakı'nın dağıtım yetki belgesini iptal etti. Gerekçe şirket hakkında 'usulsüz bandrol uygulaması' nedeniyle dava açılması. Yasaya göre iptali için dava sonucunu beklemeye gerek yok, yalnızca dava açılması yeterli

İSTANBUL- Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu (TAPDK) hakkında ‘usulsüz bandrol uygulaması’ nedeniyle dava açıldığı için Efe Rakı’nın, dağıtım yetki belgesini (lisans) iptal etti. TEKEL’in Yeniden Yapılandırılması ile Tütün ve Tütün Mamullerinin Üretimine, İç ve Dış alım satımına yönelik düzenlemeye göre, bandrol uygulamasını düzenleyen 8’inci maddenin 5’inci fıkrasına göre, TAPDK, bir şirket hakkında sadece dava açılması halinde bile dağıtım yetki belgesini iptal ediyor. İptal kararı için davanın sonucu beklenmiyor.
Bundan önce, pek çok alkollü içki üreticisinin yanlış bandrol kullandığı çeşitli baskınlarla ortaya çıkmış ancak, savcılar davayı ‘usulsüz bandrol uygulaması’ nedeniyle açmadığı için dosyalar TAPDK’ya gelmemiş ve benzer bir karar verilmlemişti. Efe Rakı ise kendilerine dağıtım yetki belgesinin iptaline ilişkin kararın tebliğin edilmediğini açıkladı.

TAPDK: Kanun böyle
TAPDK Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Yalçın Kerman, “Elda İçecek hakkında dava açıldığı için kanunumuz gereği bizim yapacak başka bir şeyimiz olmuyor. Geçen hafta kurul kararıyla şirketin dağıtım yetki belgesi iptal edildi. Elda’ya da tebligat yapıldı” dedi. Elda’nın karara itiraz etmek için 15 gün içinde İdari Mahkeme’de dava açabileceğini belirten Kerman şu açıklamayı yaptı: “Kurumun verdiği kararın lehinde bir sonuç çıkarsa Elda’nın yapacağı tek şey mahkeme sonucunu beklemek olacak. Ama mahkeme kararı iptal ederse Elda için problem kalmıyor. Bu arada Elda fabrikadan mal çıkaramayacak. Zaten bu konuda önlemlerini aldığını duyduk” diye konuştu. Kerman, Kurul’un daha önce de benzer kararlar aldığını, bazı küçük şarap fabrikalarının bu şekilde kapandığını söyledi.
Yalçın  Kerman belgenin iptal edildiğini doğrulurken, TAPDK Başkanı Mehmet Küçük konuyla ilgili olarak incelemenin devam ettiğini belirterek “Şimdilik şirkete yapılmış bir tebligat yok. Ayrıca biz bu tür kararlar konusunda bilgi vermeyiz” dedi. 

Savcı böyle açmış
‘Kamuoyuna da yansımış bazı büyük baskınlarda ele geçirilen, hatta vergi kaçakçılığı suçlaması yapılan diğer yanlış bandrol uygulamalarıyla ilgili TAPDK neden benzer bir iptal vermedi’ sorusuna Kerman şu yanıtı verdi: “Bu tamamen açılan dava ile ilgili. Efe Rakı’da, Menderes Asli Ceza Mahkemesi’nde ‘usulsüz bandrol uygulaması’ nedeniyle dava açılınca bu önümüze geldi. Diğer vakalarda savcılar daha farklı davalar açmıştı.”
Öte yandan, Elda İçecek’in büyük ortağı Ekrem Demirtaş ile şirketin İcra Kurulu Başkanı (CEO) Egemen Demirtaş’ın aralarında bulunduğu bir heyetin önceki akşam ve dün sabah TAPDK Başkanı Mehmet Küçük ile görüştüğü öğrenildi. Konuya  ilişkin itirazlarını Küçük’e ileten heyet, operasyonel bir hata olduğunu ve kayıt dışı mal satmadıklarını vurguladı. Efe Rakı ve İdol Şarapları’nın sahibi Elda İçecek, böyle bir tebliğ almadığını açıkladı. Şirketten yapılan yazılı açıklamada “TAPDK tarafından, Bandrol Yasası’na muhalefetten hakkında dava açılan Elda’nın dağıtım yetki belgesinin iptal edilmesine yönelik olarak  bir belge şirketimize ulaşmadı. Elda olarak yasal yetkilerimiz çerçevesinde çalışmalarımıza devam etmekteyiz” denildi.
Elda CEO’su Egemen Demirtaş ise İdol şaraplarının organik bağcılık yöntemiyle yetiştirilen türlerinin bir gece önce yapılan tanıtımında şöyle konuştu: “Bize kesinlikle böyle bir tebligat ulaşmadı. Zaten böyle tek taraflı bir şey olamaz. Piyasa o kadar karışık ki herkes hakkında bir şey deniyor. Bu tarz söylentiler her zaman olur. Zaten böyle bir karar alınmış olsa saklayamazdık. Sonuçta satışlarımız devam ediyor” dedi.
Sektör temsilcileri ise iddia edilen iptalin ‘fazlasıyla ağır’ bir ceza olduğunu söylüyorlar. Söz konusu 8’inci maddenin yeniden düzenlenmesini aksi halde suçsuzluğun sonradan kanıtlanması durumunda ilgili şirketin mağdur olabileceğini vurguluyorlar. 

8’inci madde ne diyor?
Söz konusu iptalin gerekçesi olan TEKEL’in Yeniden Yapılandırılması ile Tütün ve Tütün Mamullerinin Üretimine, İç ve Dış alım satımına yönelik düzenlemenin 8’inci maddesinin 5’inci fıkrasına göre yasaya aykırılıktan dolayı yargılamaları devam edenler ile mahkûm olanlara veya aynı yasaya aykırılıktan dolayı iki defadan fazla ön ödemede bulunmaması nedeniyle haklarında kamu davası açılmış ya da düşmüş olanlara satış, dağıtım veya uygunluk belgesi verilemez, verilen belgeler de iptal edilir.

* Dağıtım yetki belgesinin iptal edilmesiyle ilgili TAPDK’nın kararı ilgili şirkete iletiliyor

* Tebliğin ulaşmasının ardından, şirket 15 gün içinde dava açarak karara itiraz edebiliyor.

* Şirket, İdari Mahkeme’de dava açıp, yürütmeyi durdurma kararı alması halinde içki satışına devam edebiliyor. 

* İdari Mahkeme davayı kabul etmezse veya yürütmeyi durdurma kararı vermezse üretim yapılsa da, tek bir şişe bile fabrikanın dışına çıkarılamıyor.

* Bu durumda Efe Rakı’nın dağıtımı için başka bir şirket kurulması ve bu şirket için yeniden dağıtım yetki belgesi alınması gerekiyor.