Efes Coca-Cola birleşmesine izin yok

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Efes Sınai Yatırım Holding ve Coca-Cola İçecek'in (CCI) birleşmesine, "Birleşmede esas alınması öngörülen yeniden yapılanma işlem değerleri yönteminin kullanılmasının mümkün olmadığını bildirerek izin vermedi.

İSTANBUL - Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Efes Sınai Yatırım Holding ve Coca-Cola İçecek'in (CCI) birleşmesine, "Birleşmede esas alınması öngörülen yeniden yapılanma işlem değerleri yönteminin kullanılmasının mümkün olmadığını bildirerek izin vermedi. Kurul birleşme oranının belirlenmesinde başka bir yöntemin seçilmesini istedi.
Efes Sınai Yatırım Holding'den İMKB'ye gönderilen açıklamada, SPK'nın, Efes ve CCI'ın birleşme işleminde birleşme oranının hesaplanmasında mevcut yöntemin kullanılmasının mümkün olmadığı vurgulandı.
Kurul'un Birleşme İşlemlerine İlişkin Esaslar Tebliği'nde 'Birleşmeye esas alınacak finansal tabloların tarihiyle birleşme sözleşmesinin nihai olarak onaylanacağı genel kurul toplantısı tarihi arasındaki süre altı ayı aşmaz' hükmünün yer aldığı hatırlatıldı. Buna karşın kurul söz konusu yazısında, "Ancak, birleşmenin hesaplanmasında kullanılan yaklaşık 1 yıl öncesine ait değerler kullanılmaktadır" ifadelerine yer verdi. Birleşme oranının belirlenmesinde başka bir yöntemin seçileceğini duyuran holding bu çerçevede gerekli iş ve işlemlerin en kısa sürede tamamlanarak SPK'ya yeniden gönderileceğini vurguladı.