Efes Oteli için 121.5 milyon dolar

Emekli Sandığı mülkiyetinde bulunan İzmir'in ilk beş yıldızlı oteli Büyük Efes özelleştirme ihalesinde en yüksek teklif, 121.5 milyon dolarla Tahincioğlu-Nida-M.V. Ortak Girişim Grubu'ndan (OGG) geldi.

ANKARA - Emekli Sandığı mülkiyetinde bulunan İzmir'in ilk beş yıldızlı oteli Büyük Efes özelleştirme ihalesinde en yüksek teklif, 121.5 milyon dolarla Tahincioğlu-Nida-M.V. Ortak Girişim Grubu'ndan (OGG) geldi.
Nihai pazarlık görüşmelerine sekiz firma katıldı. Elemesiz yazılı turda en yüksek teklif 84 milyon dolar oldu.
Elemeli yazılı turun ardından 118 milyon 200 bin dolar başlangıç ve 500 bin dolar artırım aralığı ile sözlü turlara geçildi. Üçüncü turda, Tahincioğlu-Nida-M.V. , 120 milyon 200 bin dolara çıktı. Boğaziçi Holding bu aşamada çekildiğini açıkladı. Bunun üzerine Tahincioğlu-Nida-M.V. son teklifi 121 milyon 500 bin dolar olarak açıkladı. Böylece ihale teknik olarak sonuçlandı. Alıcı firma ödemeyi peşin yapabileceği gibi vadeli de tercih edebilecek.
Otel 18 ayda yenilenecek
İhalede en yüksek teklifi veren Tahincioğlu,-Nida-M.V. OGG'nin temsilcisi Tahincioğlu Holding İcra Kurulu Başkanı Özcan Tahincioğlu, yaptığı açıklamada, Efes Oteli'nin İzmir'in bir simgesi olduğunu belirtirken, bu oteli eskisinden iyi hale getireceklerini söyledi. Özcan Tahincioğlu, otelde yatırım başlatmak istediklerini ve toplam 40-50 milyon dolar civarında bir yatırım yapmayı planladıklarını kaydetti.
İhalenin ardından konsorsiyumdan yapılan yazılı açıklamada, otel alınır alınmaz yaklaşık 45 milyon dolar yatırım yapılacağı ve otelin 18 ay içinde açılmasının planlandığı duyuruldu. Aynı açıklamada, "Yatırımın ardından Emekli Sandığı'nın daha evvel yapmış olduğu anlaşma uyarınca otelin işletmesini Raffles International'e bağlı olan Swissotel Hotels&Resorts üstlenecektir" denildi. (aa, Radikal)