Efes Rusya'da büyüyor

Efes Pilsen dünyanın en hızlı büyüyen bira pazarı durumundaki Rusya'da yine dünya devlerini zorluyor. Rusya Federasyonu'nda dördüncü büyük içecek şirketi konumundaki Anadolu Efes'in yurtdışı bira faaliyetlerini yürüten iştiraki Efes Breweries International (EBI) bu ülkedeki yatırımlarını da artırıyor.
Haber: NAZMİ BELGE / Arşivi

UFA - Efes Pilsen dünyanın en hızlı büyüyen bira pazarı durumundaki Rusya'da yine dünya devlerini zorluyor. Rusya Federasyonu'nda dördüncü büyük içecek şirketi konumundaki Anadolu Efes'in yurtdışı bira faaliyetlerini yürüten iştiraki Efes Breweries International (EBI) bu ülkedeki yatırımlarını da artırıyor.
Bu kapsamda, en hızlı gelişen beşinci büyük bira pazarı Rusya'daki
Ufa Bira Fabrikası'nın kapasitesi iki kat artırılarak yıllık üretim 400 milyon litreye yükseltildi. Başkırdistan Özerk Cumhuriyeti'nin başkenti
Ufa'da bulunan fabrikanın açılış töreni Başkırdistan Başbakanı Rafael Baidavletov, Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Anadolu Grubu İcra Başkanı Tuncay Özilhan ve Efes Bira Grubu Başkanı Ahmet Boyacıoğlu, Efes Breweries Rusya Genel Müdürü Tuğrul Ağırbaş'ın katılımıyla gerçekleşti.
Tuğrul Ağırbaş, Başkırdistan'daki fabrikanın 2003 yılında Efes bünyesine 100 milyon litre kapasiteyle katıldığını söyledi. 2004 yılında fabrikanın kapasitesinin 200 milyon litreye çıkarıldığını belirten Ağırbaş, bu yıl son olarak yapılan 65 milyon dolarlık yaptırımla kapasitenin 200 milyon litreden 400 milyon litreye çıktığını açıkladı. Geçen yıl ekim
ayında başlayan ek yatırımın, haziran ayında tamamlandığını ve bira üretmeye başladıklarını anlatan Ağırbaş, bu yeni yatırımla fabrikanın kapasitesinin iki katına çıktığını ifade etti.
Pazar payı yüzde 10
2003 yılında Ufa fabrikasında üretilen Beyaz Ayı ve Şahin markalarının toplam 40 milyon litre sattığını, bu yıl iki markanın satış miktarının 300 milyon litreye ulaştığını belirten Ağırbaş, "Üç yıl içinde 40 milyon litreden 300 milyon litreye ulaştık. Efes'in Rusya'daki pazar payı yüzde 10 seviyelerine ulaşmış durumda" dedi.
Rus bira pazarının yaklaşık 10 milyar dolar büyüklüğe sahip olduğunu ifade eden Ağırbaş, bu bölgede daha fazla bira sattıklarını, Türkiye'de kişi başına bira tüketiminin 11 litre, Rusya'da ise 62 litre olduğunu söyledi.
Bölgenin hızlı büyüyen bir pazar olduğuna da dikkat çeken Ağırbaş, "Efes'in büyümesi ise her yıl pazarın üç-dört kat üzerinde oluyor. Pazardan çok daha hızlı büyüyoruz" diye konuştu. Anadolu Grubu İcra Başkanı Tuncay Özilhan da, Efes'in bölgedeki fırsatları değerlendirdiğini vurgulayarak, satın almayı planladıkları iki-üç fabrika olduğunu sözlerine ekledi.