Efes zirveye tırmanıyor

Anadolu Efes'in yurtdışı bira faaliyetlerini yürüten Efes Breweries International (EBI), Rusya'daki Krasny Vostok Bira Grubu (KV Grubu) hisselerinin...

İSTANBUL - Anadolu Efes'in yurtdışı bira faaliyetlerini yürüten Efes Breweries International (EBI), Rusya'daki Krasny Vostok Bira Grubu (KV Grubu) hisselerinin yüzde 92.34'ünü 390 milyon dolara alarak pazardaki dördüncülük pozisyonunu sağlamlaştırdı ve üçüncü sıradaki Heineken'e bir adım daha yaklaştı. Hisse devri anlaşmanın Rus yetkililerince onaylanmasından sonra yapılacak.
KV Grubu'nun yıllık bira üretim kapasitesi 1 milyar litre. Grubun Kazan ve Novosibirsk kentlerinde kurulu 1 milyar litre kapasiteli iki bira fabrikası ve yine Kazan kentinde, 93.000 ton yıllık üretim kapasiteli üç malt fabrikası bulunuyor. KV Grubu özellikle Moskova'nın doğusunda; Kazan, Novosibirsk, Ufa, Samara, Perm, Kira ve Batı Sibirya bölgelerinde kuvvetli konumda. Rusya bira pazarında yüzde 3 payı bulunan KV Grubu'nun ürün portföyü 'üst popüler' segmentdeki 'Solodov' markasının yanı sıra 'ekonomi' segmentindeki 'Krasny Vostok', 'Zhigulevskoe' ve 'Yershistoe' markalarını içeriyor. KV Grubu'nun satın alınmasıyla birlikte Efes Breweries International'ın pazar payı yaklaşık yüzde 10.5'e çıkacak.
Anadolu Efes Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, KV Grubu'nun satın alınmasıyla Rusya'daki kapasite sorunlarının sona erdiğini belirterek şunları söyledi:
'Kapasite sorunu bitti'
"Kapasite sorunumuz olduğu için merkezlerden pek uzaklaşamıyorduk. Aldığımız bu şirketle kapasite sorunumuzu çözdük. İki tane yepyeni bira fabrikası bünyemize katıldı. Üç de malt fabrikamız oldu. Şirketin 400 vagonu var. Rusya gibi bir ülkede vagon da gerekli. Bu sayede Rusya pazarında daha hızlı büyüyüp, Çin dahil çevre ülkelere ihracat yapabileceğiz. Anadolu Grubu'nun bugüne kadar yaptığı en büyük şirket alımı olan bu operasyonunun grubumuzu pazarda önemli ölçüde güçlendireceğini düşünüyorum."
Anadolu Efes Bira Grubu Başkanı Ahmet Boyacıoğlu da yaptığı açıklamada, "Krasny Vostok alımı, EBI'nın Rus bira pazarında gelecekteki stratejik konumu açısından son derece önemli bir adım. Bu bize, kapasite artışı, faaliyet gösterdiğimiz coğrafi alanın genişlemesi, maliyet düşüşü ve daha yüksek satış hacmine ulaşmak suretiyle, konsolidasyon sürecindeki pazarda dördüncülüğümüzü güçlendirme ve geliştirme olanağı sağlayacak. Üst segmentlerindeki güçlü konumumuza ek olarak, ekonomi segmentindeki varlığımızı genişleterek, zengin marka portföyümüzle artan talebi karşılama açısından rekabet avantajımızı artırmış olacağız" dedi.
EBI'ın Rusya'da faaliyet gösteren iştiraki Moscow Efes Brewery (MEB) halen yüzde 7.5 pazar payıyla Rusya'nın dördüncü büyük bira üreticisi. MEB, Moskova, Ufa ve Rostov'daki üç fabrikasında yıllık toplam 7.7 milyon hektolitrelik bira üretim kapasitesine sahip. Şirketin Rusya'daki ürün yelpazesinde 'Warsteiner' (süper premium segment); 'Efes Pilsener', 'Zlatopramen', 'Amsterdam Navigator' (premium segment); 'Stary Melnik-İhtiyar Değirmenci' (üst popüler segment); 'Sokol' (alt popüler segment); 'Beliy Medved' (ekonomi segmenti) markaları bulunuyor.
KV Grubu'nun alımı ile EBI'ın Rusya'daki yıllık üretim kapasitesi yaklaşık 18 milyon hektolitreye, pazar payı ise yaklaşık yüzde 10.5 seviyesine çıkacak. Öte yandan EBI'ın Rusya'daki yıllık malt üretim kapasitesi ise 46 bin ton'dan 136 bin ton'a yükselecek.
Efes Breweries International'da yüzde 70 hissesi bulunan Anadolu Efes Biracılık ve Malt Sanayii A.Ş. (Anadolu Efes), Türkiye, Rusya, Bağımsız Devletler Topluluğu ve Güneydoğu Avrupa ülkelerinin oluşturduğu coğrafyada bira, malt ve alkolsüz içecek üretimi ve pazarlamasını yapıyor. Grup, Krasny Vostok alımınından önce, dokuz ülkede 14 bira fabrikası, dört malt fabrikası ile 11 Coca-Cola şişeleme tesisinin sahibi bulunuyor. Anadolu Grubu'nun yıllık 2.1 milyar litre bira, 150 bin ton malt ve 510 milyon kasa Coca-Cola şişeleme kapasitesi var.
Fabrikayı özelleştirmeden aldılar
Anadolu Efes'e ait Efes Breweries International'ın aldığı Krasny Vostok Biracılık Grubu (KV), İlşat ve Ayrat Kayrulin adlı iki kardeşe ait. Bunlardan Ayrat Kayrulin halen DUMA'da milletvekili. İki kardeş önce 1990'lı yıllarda Rusya'daki özelleştirmeden küçük bira fabrikası almış, yatırımla da ülkede yüzde 3'lük pazar payını ele geçirmişti. Biri Tataristan'ın başkenti Kazan'da, diğeri Sibirya girişindeki Novosibirsk'de iki yeni ve büyük kapesiteli fabrikanın sahibi oldular. Rusya'da alacak bira üreticisi arayan Efes'in yolu bir süre önce bu iki Tatar kardeşle kesişmiş. Uzun süren pazarlıklar dün sabaha karşı 06.00'da sonuçlanmış ve imzalar atılmış.