Efes'in Rusya aşkı

Efes Pilsen Genel Müdürü Serdar Bölükbaşı, Moskova'da bira pazarında birinci olduklarını belirterek, "Rusya, çok önemli, vazgeçmeyeceğimiz, daima yatırım yapıp kendimizi geliştireceğimiz bir ülke" dedi.

İSTANBUL - Efes Pilsen Genel Müdürü Serdar Bölükbaşı, Moskova'da bira pazarında birinci olduklarını belirterek, "Rusya, çok önemli, vazgeçmeyeceğimiz, daima yatırım yapıp kendimizi geliştireceğimiz bir ülke" dedi.
Bölükbaşı, kısa vadede Türk cumhuriyetleri ile bugün için operasyon gösterdikleri ülkeler olan Rusya, Sırbistan, Moldova, Ukrayna gibi ülkelerin yer aldığı bölgelerde şirket olarak daha iyi duruma gelmeyi hedeflediklerini sözlerine ekledi. Rusya'nın Efes Pilsen için Türkiye pazarı kadar çok önemli olduğunu vurgulayan Bölükbaşı, şöyle konuştu:
"Orada ana markamız Efes'le çalışıyoruz. Rusya'nın tamamında ikincilik, üçüncülük arasındayız. En önemli bölge Moskova'da bira pazarında birinciyiz. Bu ülkede halihazırda süren yatırımlarımız var. Rusya bir fırsatlar ülkesi. Her zaman izlemek lazım.
Eğer bir ülke bizi daha da büyütecekse her zaman bakarız, izleriz."
'Çin'i sorguluyoruz'
Bölükbaşı, Çin pazarını ise şu sözlerle değerlendirdi: "Çin'deki pazar yapısı gereği artık birçok Avrupalı ve ABD'li firma bu ülkede olup olmamayı sorguluyor. Dolayısıyla bu düşünce yapısının içinde tabii ki Efes Pilsen olarak biz de varız. Ama olur mu olmaz mı, bunu şimdiden söylemek için erken. Çünkü Çin çok büyük bir pazar. Çin'e doğru atakla gitmek lazım. Doğru atakla gidilmezse, o kadar büyük bir pazar ki lokal olmanız, sadece belli bölgelerde başarı kaçınılmaz. Bizim açıldığımız pazarlardaki hedefimiz hiçbir zaman için lokal bir şirket konumunda kalmak değil."
Efes Pilsen'in alkolsüz bira ihracatı gerçekleştirdiği Müslüman ülkelere işaret eden Bölükbaşı, bazı Arap ülkelerinde birayla ilgili umulanın üzerinde büyük pazarlar bulunduğunu ve buralardaki rekabetin yüksek olduğunu söyledi. Bölükbaşı, Suudi Arabistan, İran, Irak ve Suriye'nin bira sektörü açısından sıcak ülkeler olduğunu ifade ederek, şu bilgiyi verdi: "Bu ülkelerde alkollü içki satılmadığı için biz de belli standartlar dahilinde pazara giriyoruz. Bunlardan mesela Suriye ve Irak'a alkollü bira da satabiliriz. Ancak alkolsüz bira potansiyeli düşük bir potansiyel değil.
O bölgeye ihracatımız yılda 6-8 milyon litreye yaklaşıyor. Toplam ihracat rakamımızın içinde, Müslüman ülkelere yaptığımız ihracat hemen hemen yüzde 20-25'lik kısmı oluşturuyor."
Almanlara bira
Efes Pilsen Genel Müdürü Bölükbaşı, bira ülkesi olarak bilinen Almanya'nın kendileri için çok önemli olduğuna da dikkat çeken Bölükbaşı, sözlerini şöyle bitirdi: "Almanya, önemli miktarda Efes sattığımız ülkelerden biri.
Efes'i çoğunlukla orada yaşayan Türkler içiyor. Ama Türkiye'ye en çok gelen turist grubu olan Almanların buradan giderken götürdüğü 10 kelimeden birinin Efes olduğunu biliyoruz."