Egebank'ın geçici raporu ^evket Demirel'i zora soktu

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in kardeşi Şevket Demirel'in, 'TMSF şirketlerime haksız yere el koydu. Egebank'la hiçbir ilgimiz yok' iddiası, oğlu Yahya Murat Demirel'e ait Şevket Demirel Grup bünyesinde görünen Egebank'ın 1998 yılı geçici raporuyla yalanlanıyor.

İSTANBUL - 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in kardeşi Şevket Demirel'in, 'TMSF şirketlerime haksız yere el koydu. Egebank'la hiçbir ilgimiz yok' iddiası, oğlu Yahya Murat Demirel'e ait Şevket Demirel Grup bünyesinde görünen Egebank'ın 1998 yılı geçici raporuyla yalanlanıyor.
Başta Göltaş Çimento olmak üzere şirketlerinin Egebank ile bağlantısı bulunduğunu baştan beri kabul etmeyen Şevket Demirel, ortaya çıkan bu belge nedeniyle zora girdi. Oğul Yahya Murat Demirel'in 1998'in haziran ayında Egebank'ı satın almasının ardından bastırdığı İngilizce rapor baba Şevket Demirel'in iddialarını çürütüyor. Yabancı bankalara ve yatırımcılara gönderilen 'Egebank 1998-Geçici Rapor' başlıklı bu çalışmada Egebank hakkında detaylı bilgi verildi.
Egebank raporunun dördüncü sayfasında Şevket Demirel Grubu hakkında bilgi verilirken Egebank grubun mali hizmet şirketleri, Göltaş Çimento ise sanayi şirketleri arasında ilk sırada gösteriliyor.
'işimiz çimento'
Aynı sayfada Şevket Demirel Grubu hakkında da şu bilgi veriliyor:
"Çimento sektörü grubumuzun en önemli sanayi faaliyetidir ve işlerimizin en büyük bölümünü oluşturmaktadır. Grup yeni girdiği finans sektöründe de hızlı şekilde büyümektedir. Egebank'ın satın alınması bu yönde önemli bir adımdır ve grubun diğer faaliyetleriyle ilave bir sinerji yaratmıştır."
Şevket Demirel'in vekaletini elinde bulunduran eski bakan Yaşar Topcu 15 Temmuz 2005 tarihli Referans gazetesinde yayımlanan bir mülakatta, müvekkilinin "Benim şirketlerimi geri ver, bütün vesikaları al git. Günün birinde bu vesikalardan herhangi birisinde benim, ortaklarımın, hissedarların veya yöneticilerin Egebank ile en ufak bir ilişkisini saptarsan gel şirketlerime el koy. Ben razıyım" şeklinde konuştuğunu açıklamıştı.
Bu arada Şevket Demirel'in TMSF hakkında dava açmaya hazırlandığı öğrenildi. Demirel'in el koyma işleminin yürütmesinin iptali için İdare Mahkemesi'nde dava açması gerekirken bunu yapmadığını ifade eden hukukçular şunları söyledi:
"Demirel bunun yerine bir durum tespit davası açtı. Şimdi de Isparta'daki mahkemenin Egebank'tan kendi şirketlerine kaynak aktarılmadığına dair verdiği karara dayanarak İdare Mahkemesi'nde dava açacak ve işlemin iptalini isteyecek. Yani ilk yapması gerekeni, ikinci aşamada yapmayı daha uygun gördü. Ancak TMSF'nin el koyması için bankadan şirketlere kaynak aktarımı olmasına bile gerek yok.
Eğer bu olayda olduğu gibi bankayla söz konusu şirketler arasında bir ilişki olduğu belirlenebilirse TMSF gereğini yapar. Bu olayda da yapılan budur."