Eğitim için dev bağış

Intel, 1 milyar bilgisayarı internete bağlayacak 'World Ahead' programını Türkiye'de de başlattı: Beş yılda 8 bin bilgisayar bağışlanacak, 500 bin öğretmenle 160 bin öğrenciye bilgisayar eğitimi verilecek.

İSTANBUL - Çip üreticisi Intel dünyada 1 milyar bilgisayarı internete bağlama hedefiyle hazırladığı 'World Ahead' programını Türkiye'de de başlattı. Program çerçevesinde Intel, Türkiye'ye beş yılda 8 bin bilgisayar bağışlayacak, 500 bin öğretmene bilgisayar eğitimi verecek ve ülke çapında kurulacak 350 merkezden 160 bin Türk öğrenciye bilgisayar okur yazarlığı kazandıracak.
Programın Türkiye'de de başlatılması nedeniyle İstanbul'a gelen Intel İcra Kurulu Başkanı Paul Otellini, KOBİ'leri ve vatandaşların günlük yaşamını kolaylaştıracak çözümleri içeren devlet destekli iki programı da uygulamaya geçireceklerini açıkladı. Paul Otellini, Intel'in dünya çapındaki 'sayısal uçurum'un kapatılması için beş yılda 1 milyar dolarlık bir bütçe ayırdığını ve World Ahead programını başlattığını ifade etti.
400 dolardan ucuz ürün
Otellini, yeni projeleri hakkında şu bilgileri verdi: "Microsoft, KOSGEB ve yerel bilgisayar üreticileriyle birlikte KOBİ'lere faizsiz krediyle iki yıllık süreçte bilişim projeleri hazırlamaları için destek vereceğiz. Ayrıca yine 'ilk bilgisayarım' adı verilen ucuza bilgisayar sahibi olma imkânı veren proje de önümüzdeki üç ay içinde başlayacak. World Ahead çerçevesinde ise 8 bin bilgisayar bağışlayacağız, 500 bin öğretmeni eğiteceğiz, 160 bin öğrenciyi bilgisayar okur yazarı yapacağız."
Türkiye'de bilişim pazarında yıllık yüzde 20 büyümeye, internet ve bilgisayar kullanımında son beş yılda beş katlık artışa rağmen kişi başına düşen bilgisayar oranının yüzde 11'le sınırlı kaldığına dikkat çeken Otellini, "Bu, ancak kapsamlı politika geliştirilmesiyle çözülecek bir sorun" dedi.
İstanbul'a gelişinde yeni eğitim dizüstü bilgisayarını da tanıtan Otellini, 400 dolardan daha ucuza satılacak bu ürünle, öğrencilere komple çözüm sunacaklarını aktardı. World Ahead programının tanıtım toplantısında konuşan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik de, "Okullarımızda internet meselesi bu yıl bitecek. Yeni eğitim sezonu geçen yıl bağışlarla birlikte kazanılan 406 bin bilgisayarla başlayacak" açıklamasını yaptı. Hüseyin Çelik, Intel'in geliştirdiği ve şu anda yüzde 25'i Türkçeleştirilen fen-matematik içerik projesi 'skool'un da yaygınlaştırılacağını anlattı.