'Ek tesis yapacaksan al'

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Sabiha Gökçen Havalimanı'nın özel sektöre devredileceğini söyledi.

ANKARA - Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Sabiha Gökçen Havalimanı'nın özel sektöre devredileceğini söyledi. Savunma Sanayii İcra Komitesi toplantısından sonra soruları yanıtlayan Bakan Gönül, yüksek irtifa hava savunma sistemi üzerinde fizibilite çalışmasına başlanacağını belirtti.
Bakan Gönül, yüksek irtifa hava savunma sistemine ilişkin bir soruya karşılık, ağırlıklı olarak yerli katkının kullanılması planlanan yüksek irtifa hava savunma sistemi üzerinde öncelikli olarak fizibilite çalışması gerçekleştirileceğini kaydetti. Toplantıda, 2005 faaliyetlerinin değerlendirildiğini, ayrıca, dört proje hakkında bilgi sunulduğunu belirten Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül şöyle devam etti:
"Savunma Sanayii İcra Komitesi'nce, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 10 yıllık tedarik programında yer alan, hava ve füze savunma sistemleri (3 proje),
Elektronik Haberleşme ve Sensör Sistemleri (4 proje), NATO İttifak Satıh Gözetleme Projesi ikinci safhasına katılım projelerinin, Savunma Sanayii Müsteşarlığı sorumluluğunda başlatılması uygun bulunmuştur."
Bu projelerde, milli sanayi imkânlarının ağırlıklı olarak kullanılması ve yurtiçi katma değerin en üst düzeye çıkarılmasının esas alınacağını belirten Gönül, muhtelif projelerde kısmi kapsam değişiklikleri için gerekli sözleşme değişikliklerini yapmak üzere Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nın yetkili kılındığını kaydetti. Bakan Gönül, sözlerine şöyle devam etti: 'Savunma Sanayii İcra Komitesi ilave olarak, ileri teknoloji Endüstri Parkı ve Havaalanı Projesi'nde, Sabiha Gökçen Havaalanı tesislerinin tümünün veya bir bölümünün işletim hakkının, ihtiyaç duyulan ilave yatırımları yapmak şartıyla, sınırlı süreyle özel sektöre devri için gerekli çalışmaların yapılmasına karar almıştır.
Toplantı sonunda, Yeni Nesil Savaş Uçağı, Tank Projeleri, TÜBİTAK Kaynaklı Savunma ve Uzay Ar-Ge Projeleri hakkında komiteye bilgi arz edilmiş, bu projelerin son durumları hakkında değerlendirme yapılmıştır."
Önemli kararlar 2006'da
Milli Savunma Bakanı Gönül, bir soru üzerine, yeni nesil savaş uçakları konusunda, bu sene içinde önemli kararlar verileceğini, bu konudaki takvim konusunda, İcra Komitesi'nde ön onay alındığını sözlerine ekledi.
Öte yandan Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar da bir soru üzerine, yüksek irtifa hava savunma sistemi konusunda fizibilite çalışmasında kredi konusuna da netlik kazandırmaya çalışacaklarını dile getirdi.