Eker: Buğdayda problem yok

Eker: Buğdayda problem yok
Eker: Buğdayda problem yok

Eker, dünya tarihinin en yüksek stoklarından biriyle hasat sezonuna girdiğini söyledi. FOTOĞRAF: CANAN ALTINTAŞ / DHA

Tarım Bakanı Mehdi Eker Rusya'nın buğday ihracatını yasaklamasının kimseyi endişelendirmemesi gerektiğini belirterek 'Stoklar yeterli' dedi

DİYARBAKIR - Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, şu an Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) stoklarında 2.2 milyon ton buğday bulunduğunu söyledi. Bakan Eker, Diyarbakır’ın tarımsal potansiyelinin çok yüksek illerden biri olduğunu, burada çiftçi kayıt sistemine dahil 50 bin civarında çiftçi bulunduğunu hatırlattı.
Türkiye genelinde ve dünyada Rusya’nın aldığı buğday ihracatı yasağı kararın tartışıldığını belirten Eker, dünyada bu yıl Uluslararası Hububat Konseyi’nin en son tahminlerinin 650 milyon tonun üzerinde buğday üretimi olduğunu bildiklerini kaydetti.
Eker, tarihinin en yüksek stoklarından birisiyle hasat sezonuna girdiğini, 195 milyon tonun üzerinde de devir stoku bulunduğunu, buğday tüketiminin ise yaklaşık 655 milyon ton olduğunu, dolayısıyla dünya açısından da buğday üretiminde ve stokunda önemli bir problem görünmediğini ifade etti.
Eker, “Sadece Rusya’nın kendi yaşadığı bir sorun var ve bu sorun nedeniyle geçici bir karar aldı. Onlardaki başkan yardımcılarıyla görüştük. Sibirya’daki hasat sonucunu bekliyorlar. Ona göre kararı gözden geçirecekler. Türkiye ile ilgili üretimde herhangi bir sıkıntı yok, herhangi bir problem yok. Vatandaşlarımızın da sektör mensuplarının da endişe etmesine gerek yok” dedi. (aa)


    ETİKETLER:

    Türkiye

    ,

    Diyarbakır