Eker: Diyarbakır Paris'ten güvenli

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, yatırımcı ve sanayicileri Diyarbakır'a yatırım yapmaya çağırarak, suç istatistiklerine göre Diyarbakır'ın Paris'ten daha güvenli olduğunu söyledi. Paris'in nüfusunun 11.5 milyon...

DİYARBAKIR - Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, yatırımcı ve sanayicileri Diyarbakır'a yatırım yapmaya çağırarak, suç istatistiklerine göre Diyarbakır'ın Paris'ten daha güvenli olduğunu söyledi. Paris'in nüfusunun 11.5 milyon olduğunu ve bu kentte ortalama yılda 4.5 milyon suç işlendiğini belirten Eker, "Diyarbakır'da 1.5 milyon nüfus var. Yılda işlenen suç miktarı 20 bin. Mukayese ettiğimiz zaman Diyarbakır'ın dünyadaki diğer büyük şehirlere göre güvenlik yönünden de kötü durumda olmadığını, bilakis iyi, çok daha iyi durumda olduğunu görüyoruz" dedi.
'Eti ve sütü işleyecek fabrika yok'
İşadamlarını Diyarbakır'a yatırıma davet eden Eker şunları söyledi: "Diyarbakır, yatırım için son derece önemli imkânlara ve avantajlara sahip bölgenin kalbinde yer alıyor. GAP projesinin önemli bir ili. Burada yapılacak olan yatırımların sadece buradaki ekonomik talep dikkate alınarak değil, bu bölgeye çok yakın olan ve yıllık 25 milyar dolar gıda maddesi ithal eden bir bölgeyi de hedef almak gerekir. Diyarbakır'da gerek et, gerek süt sanayi arzu edilen durumda değil. Diyarbakır'ın yıllık 15 bin ton et üretimi, 250 bin ton da süt üretimi var. Ama bunları işleyen işletme sayısı iki. Süt ve süt ürünlerini de işleyen işletme sayısı da sadece beş. Dolayısıyla ette yılda sadece 10 bin tonluk, sütte de 10 bin tonluk bir işleme imkânı var."