Eker: Domates güvesi için önlem alıyoruz, kışın fiyatlar yükselmez

Eker: Domates güvesi için önlem alıyoruz, kışın fiyatlar yükselmez
Eker: Domates güvesi için önlem alıyoruz, kışın fiyatlar yükselmez

Domates güvesinden kaçan üretici dikimi bir ay gecikmeli yapınca, fiyatlar 6 liraya kadar yükseldi.

Domateste güve sorununun önlenmesi için bir dizi önlem aldıklarını belirten Tarım Bakanı Mehdi Eker, 'Kışın, örtü altı üretimle güve kontrol edilebilecek. Fiyatlarda yükseliş beklemiyoruz' dedi
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, eylül ayı enflasyonunun zam şampiyonu olan domateste görülen domates güvesinin önlenmesi için bakanlık olarak bir çok önlemler aldıklarını bildirdi. Eker, “Yaklaşan kış sezonunda örtü altında domates yetiştiriciliğinin artması nedeniyle zararlının kontrol altında tutulabilmesi kolaylaşacaktır. Böylelikle domates arzında çok fazla düşüş olmayacağı beklenmekte olup, bu çerçevede fiyatların da yükselmeyeceği öngörülmektedir” dedi.
Tarım ve Köy İşleri Bakanı Eker, CHP ve DSP Milletvekillerinin sebze üretimini tehdit eden domates güvesi zararlısına karşı alınan önlemlere ilişkin soru önergesini yanıtladı. 

31 bin üreticiye eğitim
Domates güvesinin ortaya çıkmasından itibaren bu zararlının popülasyon dağılımının izlemeye alındığını ve il ve ilçe müdürlüğü personelinin eğitimden geçirildiğini belirten Eker, güve konusunda 31 bin üreticinin de eğitimden geçirildiğini dile getirdi. Eker, domates güvesi ile mücadele konusunda atılan adımları 10 ayrı başlıkta sıraladı.
Eker’in verdiği bilgiye göre, domates güvesi ile mücadelenin nasıl yapılacağı ve kullanılacak ilaçları içeren Zirai Mücadele Teknik Talimatı hazırlanarak tüm illere gönderildi. Zararlı araştırmalarında kullanılmak üzere 24 bin liralık maliyet bakanlık tarafından karşılanarak bin 25 adet tuzak ithal edilerek keşif araştırmalarında kullanıldı. Ayrıca, ruhsata esas deneme amaçlı feromon tuzağından bin 50 adet ve 3 bin adet poşet su tuzağına ithal izni verildi. 

Faydalı böcek ithaline izin
Zararlıyla mücadelede kullanım ruhsatı almak üzere bakanlığı yapılan 45 başvurudan birine feromon ile tuzağın tüm işlemleri bitirilerek ruhsatlandırma aşamasına getirildi. Zararlıyla kimyasal mücadelede kullanılmak üzere konunun aciliyeti dikkate alınarak 5 adet aktif maddeye geçici ruhsat verildi. 2 adet aktif madde de ruhsatlandırılarak üreticinin kullanımına sunuldu. Domates güvesiyle biyolojik mücadele amacıyla Hollanda ve İspanya ’dan faydalı böcek ithaline izin verildi. Toplam 154 yaş meyve, sebze işleme ve paketleme evinde çalışan 3 bin 292 kişi ve sorumlulara eğitim verildi. Eğitim amaçlı 70 bin afiş, 150 bin bilgilendirme broşürü ve 40 bin kitap basılarak dağıtıldı. Çiftçileri bilinçlendirmek amacıyla televizyon programları düzenlendi. Ayrıca 8 dakikalık tanıtım filmi hazırlanarak tarım ve yerel kanallarda yayınlanması sağlandı.