Eker'in yüzde 50'si Fransız Andros'un

Fransız Andros Gıda Grubu, Eker Süt Ürünleri A.Ş.'ye yüzde 50 oranında ortak oldu. Dokuz aydır yapılan ortaklık görüşmeleri sonucunda Rekabet Kurumu'nun da verdiği onayla Eker-Andros ortaklığı resmen yürürlüğe girdi.

İSTANBUL - Fransız Andros Gıda Grubu, Eker Süt Ürünleri A.Ş.'ye yüzde 50 oranında ortak oldu. Dokuz aydır yapılan ortaklık görüşmeleri sonucunda Rekabet Kurumu'nun da verdiği onayla Eker-Andros ortaklığı resmen yürürlüğe girdi. Eker Süt Ürünleri Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Eker, konuya ilişkin Türkiye'de değişen ve gelişen piyasa koşullarına ayak uydurabilmek için şirketin farklı ve yeni ürünler sunması, üretim teknolojisini geliştirmesi ve yeni bir fabrika kurarak kapasitesini artırması gerektiğini söyledi.
Kefir üretimine devam
Eker-Andros ortaklığıyla Andros Grup firması Novandie'nin, teknoloji birikimini Eker Süt ile paylaşacağını kaydeden Ahmet Eker, şunları söyledi: "Eker Süt ise Türkiye'deki altyapı, insan kaynağı ve pazar deneyimini ortaya koyarak bu yeni oluşuma değer katacaktır. Bu ortaklık sonucunda Eker Süt Ürünleri'nin yönetim kadrosunda herhangi bir değişiklik olmayacaktır. Eker'in, yayık ayran, kaymak, kefir gibi kendine özgü geleneksel lezzetleri ve mevcut ürünleri muhafaza edilecek ancak portföye yeni ürünler de eklenecektir."
Taze meyve alanında 1943 yılından bu yana faaliyet gösteren Fransız kökenli Andros grubu, farklı kategorilerde Avrupa'nın büyük gıda üreticilerinden biri. İngiltere, İtalya, Almanya, Polonya ve Belçika gibi Avrupa ülkelerinde üretim yapan Andros'un, Çin ve Brezilya da dahil olmak üzere toplam 15 ülkede iştirakleri, dört ülkede ticari firması bulunuyor.