Ekim ayı sanayi üretimi verileri açıklandı

Ekim ayı sanayi üretimi verileri açıklandı
Ekim ayı sanayi üretimi verileri açıklandı
Sanayi üretiminde eylül ayındaki yatay gelişmenin ardından, ekim ayında da yalnızca yüzde 0.1 artış gerçekleşti. Yıllık artış yüzde 4.6 düzeyinde kaldı.

İSTANBUL-Türkiye İstatistik Kurumu'nun verilerine göre, ekim ayında bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü üretimi yüzde 4.1 ve imalat sanayi sektörü üretimi yüzde 0.3 artarken, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü üretimi ise yüzde 2.8 azaldı. Ana sanayi grupları sınıflamasına göre, aylık bazda en yüksek artış yüzde 4.2 ile dayanıklı tüketim malı üretiminde gerçekleşti.

Ekimde aylık bazda en yüksek artış yüzde 26.5 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin üretiminde gerçekleşti. Bu artışı, yüzde 16.2 ile makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımı ve yüzde 15.4 ile diğer ulaşım araçlarının üretimi izledi. Buna karşılık, aylık bazda en yüksek düşüş yüzde 5.4 ile başka yerde sınıflandırılmamış makine ve ekipman üretiminde gerçekleşti. Bu düşüşü, yüzde 4.9 ile elektrikli teçhizat üretimi ve yüzde 3.6 ile kayıtlı medyanın basılması ve çoğaltılması izledi.

Yıllık bazda ise, madencilik ve taşocakçılığı sektörü üretimi yüzde 0.5 azalırken, imalat sanayi sektörü üretimi yüzde 5.0 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü üretimi yüzde 4.1 arttı.

DHA

 

 

bigPara.com