Ekimde gıda ve giyim can yakacak

Merkez Bankası (MB), eylülde fiyatları artıran ramazanın ekimi de etkileyeceğini, gıdanın yanı sıra ayakkabı ve giyimde de yüksek oranlı fiyat artışı olacağını öngörüyor.

ANKARA - Merkez Bankası (MB), eylülde fiyatları artıran ramazanın ekimi de etkileyeceğini, gıdanın yanı sıra ayakkabı ve giyimde de yüksek oranlı fiyat artışı olacağını öngörüyor.
Para Politikası Kurulu'nun (PPK) fiyat artışlarını değerlendirdiği 'Eylül Ayı Fiyat Gelişmeleri' raporunda, ramazanın etkisinin eylül enflasyonu üzerindeki katkısının 0.2 puan civarında olduğunun hesaplandığı bilgisine yer verildi. Raporda, "Söz konusu etkinin ekim ayı enflasyonu üzerinde de belirgin olarak hissedileceği öngörülmektedir. Bunun yanında giyim fiyatlarındaki mevsimsel ayarlamalar da göz önüne alındığında ekim enflasyonunun geçici olarak yüksek gerçekleşebileceği tahmin edilmektedir. Kasımda ise gıda fiyatlarında düzeltme niteliğinde bir hareket yaşanma olasılığı bulunmaktadır" denildi.
Son dört yılın rekoru
Merkez Bankası'nın fiyat gelişmeleriyle ilgili değerlendirmesinde, gıda ve alkolsüz içecekler grubu fiyatlarında yüzde 2.86 oranında artışla son dört yılın en yüksek eylül ayı fiyat artışı yaşandığı belirtildi. İşlenmiş gıdada eylül ayı fiyat artışının yüzde 4.92 olduğu, bu kalem hariç tutulduğunda tüketici fiyat artışının yüzde 0.77'de kaldığına vurgu yapıldı.
Ayakkabıda yüzde 8.25'lik artışın yıllık enflasyona etkisinin yüzde 0.83 düzeyinde olduğu belirtilirken, "Ekim ayı ile birlikte başlayacak olan yeni sezonda giyim ve ayakkabı grubu fiyat artışlarının önceki yıllara nazaran yüksek olabileceğine işaret etmektedir" denildi.
Kira yüzde 20 arttı
Merkez Bankası'nın değerlendirmesinde, eylül ayında kira artışının yüzde 2.38 olduğu belirtilirken, yıllık artışın yüzde 20 seviyesinde seyretmeye devam ettiğine işaret edildi.
İlaca yapılan zamlarla sağlık grubunda son iki ayda fiyat artışının yüzde 7.88'e ulaştığı, eğitim grubunda ise temmuz -eylül dönemi fiyat artışının üniversite harçlarındaki artışın etkisiyle yüzde 15.6 olarak gerçekleştiği belirtildi.
Rapora göre, eylül ayında yüzde 0.23 oranında azalan ÜFE'ye sanayi sektörü 0.34 puan azaltıcı yönde katkı sağlarken, tarım sektörü 0.11 puan artırıcı yönde etki yaptı. Petrol fiyatlarında düşüş ise imalat sanayi fiyatlarında yüzde 0.47 oranında düşüş sağladı.