Ekimin zam şampiyonu patlıcan

ANKARA - Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, ekim ayında fiyatı en çok artan ürünün yüzde 11.9 patlıcan olduğunu açıkladı. Aynı dönemde, fiyatı en çok düşen ürün ise yüzde 5.9 ile kuru incir olmuş. Ekim ayı itibarıyla üretici ve market arasındaki fiyat farkının bazı ürünlerde yüzde 400’lere ulaştığını belirten Bayraktar, “Fiyat farkının yüksek olduğu ürünlere baktığımızda, yüzde 417 ile domates, yüzde 404 ile elma, yüzde 368 ile limon ilk sıralarda yer alıyor” dedi.
Aynı dönemde market fiyatlarına bakıldığında ise, 5 üründe fiyat değişimi olmadığını, 8 üründe azalma, 14 üründe ise fiyat artışı olduğunu vurgulayan Bayraktar, nohut, pirinç, süt, yumurta ve yeşil mercimek fiyatlarında değişim görülmezken, limonda yüzde 2.8, kuru üzümde yüzde 4.3, kuru incirde yüzde 5.9 fiyat düşüşü görüldüğünü kaydetti. Buna karşılık, patlıcanda yüzde 11.9, dana etinde yüzde 6.7, soğanda yüzde 5.7, salatalıkta yüzde 5.7, kuzu etinde yüzde 5.3 fiyat artışları olduğunu ifade eden Bayraktar, şöyle dedi:
“Ekimde üretici fiyatlarına baktığımızda, 7 üründe fiyat değişimi olmazken, 11 üründe azalma, 7 üründe ise fiyat artışı oldu. (Radikal)