Ekmek pişirip satan belediye, gemi de işletir

Ekmek pişirip satan belediye, gemi de işletir
Ekmek pişirip satan belediye, gemi de işletir

Recep Altepe, Taşımacılık konusunu kimsenin tekeline bırakmayız dedi.

İDO’nun ortaklarından Akfen Holding’in patronu Hamdi Akın’ın Negmar ve Budo’yu kastederek taşımacılık yapması gündemde olan firmaların para ödememesi halinde hukuki yollara başvuracaklarını dile getirmesine Bursa’dan cevap geldi. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, özellikle özelleştirmeden sonra yaşanan esnek fiyat politikasının vatandaşları mağdur ettiğini ve gelen tepkiler üzerine deniz ulaşımı konusunda çalışma başlattıklarını söyledi, Başkan Altepe, “Zaten İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin işletme tarzında devam etseydi sistem, biz bu işe girmezdik. Bizim Bursa’da yapacak çok işimiz var. Ancak çok farklı parametrelerle sistem değiştirildi. Yan yana oturan yolculardan biri 1 TL diğeri 27 TL’ye yolculuk yapmaya başladı. Biletin alındığı yere göre fiyat uygulaması yapıldı. Bunlar vatandaşların tepkilerine yol açtı. İstanbul ekonomik anlamda bizim en fazla yolculuk yaptığımız bir il. Bu işin düzene girmesi için deniz ulaşımına girmek zorunda kaldık. Bursa için bu kadar önemli olan bir konuyu kimsenin tekeline bırakamayız” diye konuştu.

‘2 gemi yolda’
Recep Altepe, Bursa – İstanbul arasında deniz ulaşımının sağlanması amacıyla aldıkları ilk geminin Türkiye ’ye geldiğini, diğer 2 gemi ile ilgili anlaşmaların da sağlanmak üzere olduğunu söyledi. İDO’nun işletme haklarını alan firma ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi arasında yapılan sözleşmede, şehir içi hatların güvence altına alındığı, şehirlerarası taşımaya ilişkin bir madde bulunmadığını ifade eden Başkan Altepe, bu nedenle Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin İstanbul–Bursa arasında deniz yoluyla yolcu taşımasına bir engel bulunmadığını vurguladı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Hatları İşletmesi’nden iskele kullanımına yönelik izinlerin alındığını ve sözleşme imzalandığını kaydeden Altepe, “Bursa’da tüketilen ekmeğin yüzde 20’sini biz üretiyoruz. Ekmek pişirip, satan belediye gemi de işletir, yolcu da taşıyabilir” diye konuştu.
(EKONOMİ SERVİSİ)

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/110457111045711

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  İdo artık tekel olmaktan çıkmalı - glsnyildirim812

  Ahlaklı işletmecilik meziyet isteyen bir şeydir. İdo bu meziyeti göstermede başarılı olamamakta. Halkın aleyhine kendi çıkarına ne yapabilirse hepsini yapmakta. Çıkar gözeten bir işletmecilik sergilemekte. İnsanların mecburi yolu olan deniz ulaşımında yolcuların bu mecburiyetini ahlaklı olmayan bir şekilde kullanmakta. Bileti internetten satın almak istediğinizde biletler ya tükenmiş görünüyor ya da sistem hata gösteriyor. Telefonla aldığınızda 1 TL fazladan ödüyorsunuz, gişeden aldığınızda 1TL daha ödüyorsunuz. Her bilet için ekstra 1 TL işlem parası ödüyorsunuz bu ticari ahlaka uyan bir uygulama değildir. İndirimli bilet almak istediğinizde balkondan bilet kesmekte ya da koridor olarak kullanılması gereken ( özelleştirmeden önce koridor olan alanda) koyulmuş koltuklardan almaya mecbur bırakılmaktasınız. Bursa belediyesinin girişimini tebrik ediyor ve destekliyorum. Yalova seferlerinin de olması gerektiğini düşünüyorum. Yalova belediyesinin de aynı giirişimde bulunmasını bekliyorum.