Ekmekte maya tutmadı

Ekmekte maya tutmadı
Ekmekte maya tutmadı
Ekmekteki değişikliklere dün birçok fırın geçemezken uygulamaya göre ekmek yapanlar da zor kızarmasından şikâyetçi.
Haber: ŞÜKRÜ OKTAY KILIÇ / Arşivi

İSTANBUL - Ekmeğin yeni anayasası olarak tanımlanan “Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri” yönetmeliği dün itibariyle uygulamaya girdi. Çoğu fırın yeni yönetmeliğe göre üretime geçmezken geçenler de ilk gün zorluğu yaşadı. Fırıncılar, yönetmelikler değişmeden önce uzmanlar tarafından ustalara belirli bir süre eğitim verilmesini istiyor. Fırıncıların ortak şikâyeti ise unlardaki kepek oranı arttığı için ekmeğin zor kızarıyor olması. Tuz oranının düşmesi, ekmeğin lezzetini değiştirmemiş. Müşterilerden şimdiye kadar olumlu tepkiler aldıklarını söyleyen fırıncılar, yeni yönetmeliğe göre ekmek üretmenin zorluklarını anlattı.

Üretimde zorluk yaşamadık Ahmet Akçay-Florya/Ova Unpark Gıda Biz deneme amacıyla iki gün önce yeni yönetmeliğe göre ekmek ürettik. Müşteriler memnun kaldı ve ertesi gün fırına geldiklerinde bizden yine o ekmekten istedi. Tuz oranının düşmesi ekmeğin tadını değiştirmedi. Ekmekler kepek oranı arttığı için daha beyaz çıkıyor fakat şimdiye kadar müşteriler memnun kaldı. Sadece 100 kişiden üçü memnun kalmadı diyebilirim. Biz yeni ekmeği üretirken de bir zorluk yaşamadık.

Müşteri memnun Abdullah Avcı-Bakırköy/Altınova Unlu Mamulleri Bizim ekmeklerimizde tuz oranı zaten düşüktü. Yeni uygulamayla birlikte bütün fırınlar bizim standartlarımızda üretim yapmaya başladı diyebilirim. Tuz oranının düşmesi lezzeti değiştirmez. Hatta bana göre ekmek daha sağlıklı, daha lezzetli olur. Fabrikasyon üretim yapan fırınların üretimi kalitesiz oluyordu. Ekmeği şişirmek için tuz oranlarını da arttırıyorlardı.

Randıman yok Nedİm Şİmşek-Bağcılar/Çegel Odun Ekmek Fırını Yeni yönetmelikle tuz oranı çok düşürüldü. Ekmek üretmek daha zahmetli bir haline geldi. Unlardaki kepek oranı da arttırıldığı için ekmeği kızartamıyoruz. Müşterilerden henüz bir geri dönüş almadık fakat bembeyaz ekmeği de kimse almak istemez. Ustalar fırından ekmeği randımanlı, güzel bir şekilde çıkartamıyor henüz. Alışmaları için ustalara biraz müsaade etmek gerekiyor, eski alışkanlıkların değişmesi biraz zaman alır.

Ustalar zorlanıyor Cemal Ruşen-Bağcılar/Sezer Ekmek Fırını Yeni ekmekleri bugün üretmeye başladık. Tuz oranının düşük olması ekmeğin lezzetini değiştirmiyor. Odun fırınlarının kalitesi daha da belli oluyor bu yönetmelikle. Şimdiye kadar müşterilerden olumlu tepkiler aldık. Fakat ustalar zorlanıyor tabii ki. Bu değişim süreçlerinde uzman kişiler fırınlardaki ustalara eğitim verse daha iyi sonuçlar alınır.

Gayet lezzetli MahInur Yılmaz -Müşteri Biz millet olarak yemeğin tadına bakmadan önce üzerine tuz atarız. Sonucunda da birçok sağlık problemiyle karşılaşırız. Tuz sağlığa en zararlı maddelerden bir tanesi. Bu uygulamayı destekliyorum. Ben yeni ekmekten de yedim. Tadında hiçbir değişiklik yok, gayet lezzetli.

bigPara.com