Ekonomi çevreleri S&P'yi tartışmalı

Ekonomi çevreleri S&P'yi tartışmalı
Ekonomi çevreleri S&P'yi tartışmalı

Türkiye ye övgü: Katılımcılar hatıra fotoğrafı çektirdi. IMF Başkanı Christine Lagarde, Türkiye ekonomisinin olağanüstü başarılar elde ettiğini söyledi. Fotoğraf: SALİH ZEKİ FAZLIOGLU/AA

Yatırım Danışma Konseyi toplantısında konuşan Başbakan'ın gündeminde yine kredi derecelendirme kuruluşları vardı.
Haber: ŞEBNEM TURHAN - sebnem.turhan@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan kredi derecelendirme kuruluşlarına bu kez 17 yabancı şirketin yöneticilerinin ve IMF ile Dünya Bankası yöneticilerinin katıldığı Yatırım Danışma Konseyi toplantısından mesaj verdi. Türkiye’nin mali disiplinden asla taviz vermediğini ve büyük hedefleri olduğunu belirten Erdoğan “Bunlar ya Türkiye’ye hiç uğramıyorlar ya da sağda solda duyduklarıyla değerlendirme yapıyorlar. Bunların objektif olmayan tavırları artık ekonomi çevrelerince ciddi şekilde tartışılmalıdır” dedi.
Yatırım Danışma Konseyi toplantısı dün ciroları 500 milyar doları bulan 17 küresel şirketin yöneticilerinin katılımıyla gerçekleşti. Toplantıya IMF Başkanı Christine Lagarde ve Dünya Bankası İcra Direktörü Mulyani Indrawati de katıldı. Basına kapalı gerçekleştirilen toplantıda yabancılar bürokrasiden yakınıp vergi sisteminde basitleştirme isterken Lagarde ise Türkiye’nin büyümek için yatırıma ihtiyacı olduğunu söyledi.
‘Sağda solda duyduklarıyla...’ 

Başbakan Erdoğan’ın açılış
konuşmasının merkezinde ise yine on gün önce Türkiye’nin not görünümünü pozitiften durağana çeviren Standard&Poor’s vardı. Erdoğan, Türkiye’nin yabancı yatırımda geçen yıl yüzde 76 büyüme sağladığına dikkat çekerek lafı isim vermeden S&P’nin not değişimine getirdi.
Bazı kredi derecelendirme kuruluşlarının değerlendirmelerini anlayışla karşılayabilecekleri bir durumda olmadıklarını söyleyen Erdoğan bunda tabii olarak art niyet arayacaklarını belirtti. Erdoğan “Bu kurumların objektif olmayan bu tavırları artık ekonomi çevrelerince ciddi şekilde tartışılmalıdır. Kredi kuruluşları objektif olursa bizim de onlara bakışımız değişir. Bu derecelendirme kuruluşları ya Türkiye’ye hiç uğramıyorlar ya da sağda solda duyduklarıyla bu tür değerlendirmeler yapıyorlar” dedi.
Yabancı yatırımcıların en büyük talebinin vergi sisteminin basitleştirilmesi olduğunu söyleyen Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de bakanlığının bu konuda reform sürecinde olduğunu kaydetti.

TOPLANTIYA KİMLER KATILDI
IMF Başkanı Christine Lagarde, Dünya Bankası İcra Direktörü Mulyani Indrawati, Aditya Birla Grup Yönetim Kurulu Üyesi K.K. Maheshwari, BBVA CEO’su Francisco Gonzales, Bayer CEO’su Douwe Zijp, Citigrup gelişmekte olan ülkeler Başkan Yardımcısı Hamid Biglari, GE Healthcare Başkanı John Dineen, Huawei Başkan Yardımcısı Chen Lifang, IBM Avrupa Başkanı Harry van Dorenmalen, Inditex CEO’su Pablo Isla Alvarez de Tejera, Itochu Corporation Başkan Yardımcısı Yoichi Kobayashi, Mango Başkanı Isak Andic, Coca Cola Başkanı Muhtar Kent, The Timken Başkanı James W. Griffith, Western Union Başkanı Hikmet Ersek, UPS Başkanı Daniel J. Brutto, Verbund AG CEO’su Wolfgang Anzengruber, Vodafone CEO’su Vittorio Colao, TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, YASED Başkanı İzzet Karaca

IMF içinde Türkiye’nin sesi yükselecek
IMF Başkanı Christine Lagarde Türkiye’nin daha büyük bir aktör olmaya başladığını söyleyerek “BRIC ülkelerinin arasında T olmasa da Türkiye’nin o kategoride daha büyük role sahip olması ve daha fazla sesini yükseltmesi lazım. IMF’de de böyle olacak ve gelecekte IMF içinde Türkiye’nin sesi yükselecektir diye düşünüyorum” dedi.

Fas’a vergi yüzde 12 İspanya’ya yüzde 30 Mango Başkanı Isak Andic, Reuters’a yaptığı değerlendirmede, “Bangladeş ya da Fas’tan gelen bir ürüne yüzde 12 vergi uygulanırken, bu ülkelerde üretilip İspanya üzerinden Türkiye’ye gelirse bu oran yüzde 30’a çıkıyor” dedi. Mango olarak bugüne kadar Türkiye’ye 500 milyon dolardan fazla yatırım yaptıklarını söyleyen Andic, “Bu yıl için 80-100 milyon dolarlık yatırım planımız var” dedi.

Inditex teşvik ile yatırımları arttıracak Başta Mango ve aralarında Türkiye’de oldukça tanınan Zara, Pull&Bear, Bershka ve Oysho markalarının sahibi Inditex’in Türkiye’den alımlarını arttırmayı hedeflediklerini ve yeni teşvik sistemiyle birlikte 6. bölgede yatırımı düşünebileceklerini belirttiler. Medikal aletlerde dünya lideri GE Healthcare’in de yakın zamanda yeni bir yatırımın müjdesine hazırlandığı kaydedildi.

Türkiye’nin ev ödevleri
Yatırım Danışma Konseyi’nden çıkan sonuçları Coca Cola CEO’su Muhtar Kent açıkladı. İşte 9 alanda Tür-kiye’nin yapması gerekenler:

1 - Uluslararası hizmet merkezi ve İstanbul’un finans merkezi olabilmesi için küresel iş merkezi olarak sunduğu avantajları güçlendirmeli.
2 - İşgücü piyasasında esneklik ve kadınların katılımı arttırılmalı, eğitim-istihdam ilişkisi güçlendirilmeli.
3 - Kanunlar firmaların kolay uyumunu sağlayacak doğrultuoda, gereksiz yük getirmeksizin yürürlüğe konulmalı.
4- Enerji piyasasında serbestleştirme sürmeli, yenilenebilir ve ulusal kaynakların kullanımı teşvik edilmeli.
5- Ulaştırma ve iletişim altyapısının daha da geliştirilmesi yatırımlar açısından önem taşımaktadır.
6- Fikri mülkiyet haklarına ilişkin mevzuat ve veri güvenliği politikaları uluslararası standartlara uydurulmalı.
7- Yeni yatırımların yer arayışı taleplerini daha iyi karşılayabilmek için yasal, teknik ve kurumsal altyapı iyileştirilmeli.
8- Gümrük süreci hızlandırılmalı, vergi sisteminin etkinliği artmalı, yabancıların izin süreçleri basitleştirilmeli.
9- Türkiye’nin yatırım yeri algısı ile mevcut koşulları arasındaki yabancıdaki farklılık algısı ortadan kaldırılmalı.

bigPara.com