'Ekonomi için güven gerekli'

Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, Türkiye'nin ekonomik temellerinin ciddi bir iyileşme gösterdiğini belirterek, "İstikrar programını aksatmadan sürdürürsek...

MERSİN - Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, Türkiye'nin ekonomik temellerinin ciddi bir iyileşme gösterdiğini belirterek, "İstikrar programını aksatmadan sürdürürsek, topluma yeterince güven verebilirsek Türkiye ekonomisi daha iyiye gitmeye devam edecek" dedi. Mersinli işadamlarına para politikaları konusunda bir sunum yapan Merkez Bankası Başkanı Serdengeçti, uygulanan istikrar programının aynı zamanda doğal olarak sosyal sorunları çözmeye yönelik olduğunu anlattı. Serdengeçti, şöyle konuştu:
"Enflasyon 30 yıldır ülkede gelir dağılımını bozmuştur. Enflasyonun tahribatı sadece ekonomiyi bozmamış, beraberinde sosyal sorunları da getirmiştir. Enflasyon, düşük ve oynak büyüme demektir. Bu vasıfsız işgücünün büyüme dönemlerinde geç iş bulması, küçülme dönemlerinde ise işini hemen kaybetmesidir. Bundan büyük sosyal sorun düşünebilir miyiz?"
"Kredi kartları konusunda toplumun yararı için tedbirler alınmaya çalışılıyor" diyen Serdengeçti, daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kredi kartlarında düzenleme konusunda son zamanlarda tartışma yaşandığını belirten Serdengeçti, "Bunda kasıt aramak zor. Kusura bakmayın komplo teorilerine itibar etme yanlısı değilim. Toplumun yararı için tedbir alınmaya çalışılıyor" diye konuştu.
YTL konusuna da değinen Süreyya Serdengeçti, operasyonun başarılı olup olmadığının kamuoyunun takdiri olduğunu vurguladı. Şu anda tedavülde bulunan banknotların yüzde 60'ının YTL olduğunu da kaydeden Serdengeçti, bu rakamın ay sonu itibarıyla yüzde 80'i bulacağını dile getirdi.