'Ekonomi politikası aynen devam eder'

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, 2007 yılı bütçesini hazırlayarak TBMM'ye sunduklarını ve bu saatten sonra bütçede bir değişikliğin söz konusu olmayacağını söyledi.

ANKARA - Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, 2007 yılı bütçesini hazırlayarak TBMM'ye sunduklarını ve bu saatten sonra bütçede bir değişikliğin söz konusu olmayacağını söyledi. Ekonomi politikalarıyla mali disiplinden taviz vermeyeceklerini belirten Unakıtan, TBMM Plan Bütçe Komisyonu'nda gazetecilerin Merkez Bankası'nın 2007 Bütçesi'ne yönelik eleştirilerine ilişkin sorularını yanıtladı. Bankanın durum tespiti yaptığını ve enflasyonla ilgili tahminlerin neden tutmadığını açıkladığını kaydeden Unakıtan, "Banka, bir nevi hükümete 'Bunlar bunlar oldu' diyor. Raporu iyi okuyun. Merkez Bankası Başkanı'nın açıklamalarını iyi dinleyin. Sonra değerlendirme yapın" diye konuştu.
'Altını çizsin, kareye alsın fark etmez'
Merkez Bankası Başkanı'nın, faiz dışı fazla konusunda da kaygıları dile getirdiğinin hatırlatılması üzerine Unakıtan, "Dört yıldır aynı politikaları tatbik eden hükümetin, bundan sonra değişecek hali yok. Dolayısıyla buluttan nem kapar gibi yorumlar çıkarıp değerlendirme yapmanıza hayret ediyorum" dedi.
Unakıtan bugün bağımsız bir Merkez Bankası olduğunun altını çizdi. Gazetecilerin, üç yıldır seçim riski olmadığını hatırlatması üzerine Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, bundan önce de "Ya erken seçim varsa" denildiğini söyledi. Aynı gazetecinin, "Bu söylediklerim, benim değil Merkez Bankası'nın altını çizdiği konular" demesi üzerine, Unakıtan şunları kaydetti:
"Merkez Bankası ister altını çizsin, ister kareye alsın, hiç fark etmez. Hükümetimizin politikası aynen devam eder. Bundan hiç kimsenin en ufak bir şekilde tereddüte kapılmaması icap ediyor."