'Ekonomi sıkıntıya girer'

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "AB ile ilişkilerin profili düştü" derken, ABD ile ilişkilerde sürecin kalıcı olmadığına dikkat çekip "Dış politikayı iyi yönetmezseniz ekonomi sıkıntıya girer" uyarısı yaptı.

ANKARA - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "AB ile ilişkilerin profili düştü" derken, ABD ile ilişkilerde sürecin kalıcı olmadığına dikkat çekip "Dış politikayı iyi yönetmezseniz ekonomi sıkıntıya girer" uyarısı yaptı.
CNN Türk'te Ankara Kulisi programına katılan TOBB Başkanı Rifat Hisarcılıoğlu, yatırım ortamını etkileyen unsurlardan birinin dış politika olduğu hatırlatılarak AB reform sürecinde yavaşlama ve ABD'nin hükümete bakışındaki değişikliğe dikkat çekilmesi üzerine, "bir hadise varsa bu kalıcı değildir, geçicidir" dedi. ABD ile ilişkilerin askeri ve politik iki bacağı olduğunu, ekonomi bacağının ise eksik kaldığının altını çizen Hisarcıklıoğlu, "İlişkilerin üçüncü bacağı ticaret ve ekonominin güçlü olmaması halinde kırılganlık her zaman yaşanıyor. Eğer bu dostluğu kalıcı ve tabana yayılmasını istiyorsak ekonomik ilişkileri en üst düzeye çıkarmamız lazım" dedi.
AB ile ilişkilerde profilin düştüğüne dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, "Ekonomiyle birlikte dış politika çok önemli. Dış politikayı iyi yönetemezseniz ekonomi sıkıntıya girer" uyarısı yaptı.
Hisarcıklıoğlu, AB ile müzakerelerde 35 bölümden 27'sinin TOBB camiasını ilgilendirdiğine işaret ederek, "iş âlemi bu süreçte aktif olmalı. Katılımcılığı yeterli görmüyorum. Hırvatistan'da bile yeni gelişen özel sektör işin içinde olmak istiyor" diye konuştu.
Teşvikten altı il memnun
Güneydoğu'daki gelişmelere değinirken, "bizim buradaki algıladığımız kadar orada vahim bir tablo yok" diyen TOBB Başkanı, insanların artık terörden yıldığını, bıktığını, zenginliğe ulaşmanın ticaretin gelişmesine bağlı olduğunu artık herkesin anladığını söyledi. Hisarcıklıoığlu, GAP'ta 12 milyar dolarlık yatırımla 4 milyon kişiye iş olanağı yaratılacağını da tekrarladı. Teşvik sisteminin bölgesel ve sektörel bazda düzenlenmesi gerektiğini belirten Hisarcıklıoğlu, 49 ile teşvik sisteminden memnun olan altı il olduğunu vurguladı.
'Bağınız yoksa ilan edin'
Hisarcıklıoğlu, bölgedeki sorunun çözümü için DTP ile müzakere tartışmalarına da bir soru üzerine değinirken, "Terör örgütü ile alakanız yoksa ilan edersiniz, o zaman parti olarak konuşursunuz, eğer terör örgütü ile bağlantınız varsa, ben 'yok' diyorum ama kusura bakmayın o zaman sizi muhatap alamaları mümkün değil, niye alsın" dedi.
Hisarcıklıoğlu: Merkez Bankası boşluk götürmez
Hükümetin Merkez Bankası Başkanlığı'na atama sürecini iyi yönetip yönetmediği sorusu üzerine, Merkez Bankası için "72 milyonun parasının namusu ona emanet" diyen Hisarcıklıoğlu, Merkez Bankası'nın parlamento ile benzer bir statüde olduğuna dikkati çekti. Hisarcıklıoğlu, bu nedenle Merkez Bankası Başkanı'nı görevinin zor, sorumluluğunun ağır olduğuna işaret ederek, hükümetin bu kriterlere dikkat ettiği kanaatinde olduğunu söyledi. Hisarcıklıoğlu, bankanın bağımsızlığının kurumsallaştığını, bu bağımsızlığın geçmişte iyi algılanmadığını, işler işi gitmeyince Merkez Bankası Başkanı'na hücum edildiğini belirtirken, "Burada seçilmişlerin kararlarda yetkisi daha fazladır" dedi. Süreyya Serdengeçti'nin yeniden atanmasıyla ilgili "Kişiselleştirmemek lazım" diyen TOBB Başkanı, Serdengeçti döneminde enflasyonun tek haneye indirildiğini ve bunun tarihi bir başarı olduğuna dikkat çekti.
"Merkez Bankası Başkanlığı boşluk götürmez" diyen Hisarcıklıoğlu, piyasayı bilen birinin bir an önce atamasının yapılması gereğine işaret etti.