'Ekonomi slogan kaldırmaz'

Enflasyonun yüzde 10'un altına düşmesinin sevindirici olduğunu kaydeden 9.Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel...

ANKARA - Enflasyonun yüzde 10'un altına düşmesinin sevindirici olduğunu kaydeden 9.Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, "Ve bu hükümet zamanında düşmüş, onlar da bununla övünebilirler. Gayet tabii övünecekler" diye konuştu.
Demirel, ancak meselenin sadece bu hükümetin marifeti olmadığını ifade ederek, "arkalarında IMF var, zaten uygulanan bir program var. Ve uygulanmaya devam eden bir programın hazırlattığı bir neticedir bu" dedi. Devlet adamları kategorisinde 'Dünya Kalkınma Federasyonu (The World Development Federation)' listesine seçilen Cumhurbaşkanı Demirel, gündemdeki konulara ilişkin soruları yanıtladı. Demirel, öncelikle "Ekonomi sloganlar kaldırmaz. Ekonomi gerçekçiliktir" ifadesini kullandı. Üç yıl gibi kısa bir sürede mucize yaratacak bir hükümet olmadığını dile getiren Demirel, "Geçen üç sene zarfında yapılmış bir tane fabrika gösteremezsiniz. Bugün böylesine büyük rakamlarda ihracat yapan otomotiv sektörünün temelini de ben attım" açıklamasını yaptı.
Kalkınma alanında faaliyet gösteren uluslararası bir kuruluş olan Dünya Kalkınma Federasyonu tarafından hazırlanan listede, 'dünyayı daha iyi yaşanacak bir yer haline getirmeye katkıda bulunan, insani kalkınmaya, hayat kalitesini artırmaya' yönelik projelere imza atan devlet adamları ile profesyoneller bulunuyor.