Ekonomide koordinasyon koptu

Ekonomide koordinasyon koptu
Ekonomide koordinasyon koptu

Son toplantısını şubatta Başbakan Yardımcısı Ali Babacan başkanlığında yapan Ekonomi Koordinasyon Kurulu, 5 aydır toplanamıyor.

Ekonomi Koordinasyon Kurulu uzun süredir toplanamıyor. Bürokratlar torba kanunları takipte zorlanıyor. Bakanlıkların da görev alanları çakışıyor.
Haber: HACER BOYACIOĞLU / Arşivi

Ekonomide son dönemde yaşanan dalgalanmalar artarken, ekonomi yönetimindeki koordinasyonsuzluk dikkat çekiyor. Ekonomide koordinasyonun en temel göstergesi olarak oluşturulan Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) uzun süredir toplanamıyor. Hazine’nin internet sitesine göre, kurulun son toplantısı şubat ayında yapılmış. Ankara ’da ekonomi yönetimindeki sıkıntı bununla da sınırlı değil. Bürokratlar artık “torba kanunları” kendilerinin dahi takip edemediğini belirtirken; bazı torba kanun düzenlemelerinin kendileri için de sürpriz olduğuna dikkat çekiyor. Bir diğer sıkıntı da, son oluşturulan bakanlık yapılarından sonra bazı görev alanlarında bakanlıkların çakışması.

EKK 5 aydır toplanamadı
Ekonomide dağınık yapılanmanın önüne geçilmesi için kurulan Ekonomi Koordinasyon Kurulu, ekonomik dalgalanmaların hızla arttığı son iki ayda hiç toplanmadı. Hazine’nin web sayfasına göre son toplantısını şubat ayında gerçekleştiren kurulun son dönemde hiç toplanamamış olması, ekonomi yönetiminin koordinasyonunda yaşanan aksaklığın en temel göstergesi olarak kabul ediliyor. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan başkanlığında toplanan kurula, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, Ekonomi Bakanı, Gümrük ve Ticaret Bakanı, Kalkınma Bakanı ve Maliye Bakanı üye olarak katılıyor. Ekonomiyi ilgilendiren tüm düzenlemeler de, bu kurulda tartışılarak netleştiriliyor.

“Torbalar aldı başını gitti” Yasama döneminin sonuna doğru hızlanan torba kanun trafiği de ekonomi bürokrasisini bunaltmış durumda. Birçok bürokrat artık kendilerinin de torba kanun tasarılarını takip edemediklerini belirtirken; “Son dönemde bir de torba kanun tasarıları arasında transferler başladı ki, süreci içinden çıkılmaz bir hale getirdi” serzenişinde bulunuyor. Sadece son torba kanun düzenlemesiyle 70’den fazla kanunda değişiklik yapıldığını belirten bürokratlar, “Çoğu da ekonomiyi yakından ilgilendiriyor. Hangi düzenleme nerede gerçekleştirildi, ne girdi, ne çıktı...Biraz kafa karışıklığı oluştu” diye konuşuyor.

“Görev alanları çakışıyor” Bir diğer sıkıntı noktası da, ekonomideki son yapılanma nedeniyle bazı bakanlıkların görev alanlarının çakışması. Bunların başında da Aile ve Sosyal Yardımlar Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı geliyor. Kadın istihdamı ve doğum teşvikleriyle ilgili düzenleme Aile Bakanlığı’nın koordinasyonunda çalışılırken; söz konusu düzenleme için gereken kaynak Çalışma Bakanlığı’nın kontrolündeki İşkur’dan alınacak. Ekonomi Bakanlığı ile Hazine’nin bağlı olduğu Devlet Bakanlığı arasında da yakın dönemde benzer bir görev karmaşası yaşanmıştı.

Dolmabahçe'de sürpriz ekonomi zirvesi

bigPara.com