'Ekonomik krizde dipten döndük'

'Ekonomik krizde dipten döndük'
'Ekonomik krizde dipten döndük'

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan (solda) ve Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün?e göre, son rakamlarla birlikte sanayide çarklar dönmeye başladı. FOTOĞRAF: BAKİ TUĞLACI / AA FOTOĞRAF: ECVET ATİK / AA

ANKARA - Mayıs ayı sanayi üretim verileri hükümetin ekonomiden sorumlu bakanları arasında olumlu beklentilere neden oldu. Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, mayıs ayı sanayi üretim endeksi verilerini değerlendirerek, “Türkiye krizden çıkışta yol almaya başlamıştır. Son rakamlar da bize çarkların dönmeye başladığını açıkça göstermektedir” derken, ihracattan sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan’a göre ise, Türkiye krizde dipten döndü.
Nihat Ergün, sanayi üretim endeksinin Türkiye’nin ekonomik büyümesiyle ilgili önemli sinyaller veren bir göstergesi olduğunu belirterek, endekste mart ayı itibarıyla başlayan toparlanmanın nisan ayında 97,4’e, mayıs ayında da 102,3’e ulaşarak, devam ettiğinin görüldüğünü kaydetti. Mayıs ayı verilerinin, 2009’un ilk üç aylık rakamlarının tüm alt sektörlerde yukarı yönlü hareketin devam ettiğini ortaya koyduğunu ifade eden Ergün, küresel finans krizine bağlı olarak iç pazarda meydana gelen talep daralmasının yanı sıra dış pazarlardaki belirsizlik ve ihracattaki gerilemenin, sanayi üretiminin aralık, ocak ve şubat aylarında daralmasına yol açtığını belirtti. Ergün, yazılı açıklamasında özetle şunları söyledi:
“Sanayi üretim endeksinde, marttan itibaren artış eğilimin ortaya çıkmasında, alınan tedbirlerin payının büyüktür. Özellikle ÖTV ve KDV indirimleriyle iç piyasada meydana gelen canlanma ile stokların erimiş ve yeniden bazı sektörlerde üretimin başlamış olması artış trendini de beraberinde getirmiştir. Önceki yılla değil, krizin çıktığı ayla değerlendirin Bu noktada şunun da altını özellikle çizmek istiyorum. Ortaya çıkan tabloyu bir önceki yılın rakamlarıyla değil krizin etkilerinin hissedildiği önceki aylarla mukayese etmek daha sağlıklı olacaktır.
Genel tablonun önümüzdeki aylardan itibaren daha iyiye gideceğine inanıyoruz. Kötüye gidişin yavaşladığı bu dönemde, Türkiye krizden çıkışta yol almaya başlamıştır. Son rakamlar da bize çarkların dönmeye başladığını açıkça göstermektedir.’

Çağlayan: Önemli mesaj var
Bu arada dış ticaretten sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, verilerin Türkiye’nin şubattan itibaren dipten döndüğünü ve yükselişe geçtiğini gösterdiğini söyledi. Çağlayan, yaptığı açıklamada, “Mayısta sanayi üretim endeksi, 2008’e göre azaldı, ancak bir önceki aya göre ciddi yükselme var. Daha da önemlisi, mart, nisan ve mayıs aylarından oluşan üç ayda yüzde 21 oranında yükselme gerçekleştirdik. Bu çerçevede, Japonya’dan da, ABD’den ve AB’den de daha iyi durumdayız” dedi. Mayısta sanayi üretim endeksinin  önemli mesajlar verdiğini ifade eden Çağlayan, şunları söyledi:
“Evet, 2008 yılı mayıs ayına göre yüzde 17’lik gerileme söz konusu. Ancak, nisan ayına göre yüzde 5’lik bir yükselme söz konusu.  Aslında veriler küresel kriz ortamında farklı değerlendirilmek durumunda. Temmuz 2008’de 121,4 olan sanayi üretim endeksimiz, Ağustos 2008’den itibaren gerilemeye başladı ve nihayet Şubat 2009’da 84,8 rakamına ulaşıldı. Şubattan bu yana istikrarlı bir biçimde mart, nisan ve mayıs ayı rakamlarında yükselmeyi yakaladık. Üç aylık artış yüzde 21’e ulaştı. Üç ay üst üste artış yaşanması, kötüye gidiş eğiliminin kırıldığını gösteriyor.
Mart ayında, Türkiye’nin dip noktasını şubatta yaşadığını, bundan sonraki verilerin daha iyi olacağını söylemiştim. Bugün ortaya çıkan veriler, analizlerimizin doğru olduğunu gösteriyor. Diğer verilerde de daha olumlu rakamlarla karşılaşmaya başlayacağız. Açıkça ifade etmek istiyorum ki, önümüzdeki aylarda da sürekli bir önceki aya göre artışlar yaşayacağız ve 2008 yılı düzeyini sonbahara kadar yakalayacağız.” (Radikal)