'Ekonomik toparlanma olmazsa faiz indirimine devam'

Merkez Bankası, faiz oranlarını yarım puan indirirken, 'ekonomide belirgin bir toparlanmanın olmaması halinde ölçülü faiz indirimlerine devam' dedi

ANKARA- Merkez Bankası Para Politikası Kurulu(PPK), kısa vadeli faiz oranlarını beklentiler doğrultusunda yarım puan düşürdü. Buna göre, gecelik faiz oranları, borçlanmada yüzde 8.75’ten yüzde 8.25’e, borç verme oranı ise yüzde 11.25’ten yüzde 10.75’e indirildi. Dün Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz başkanlığında toplanan kurul, para politikasının aşağı yönlü esnekliğini uzun süre korunması görüşünün teyit edildiği değerlendirmesinde bulundu. 

Enflasyon düşük kalacak
Ayrıca kurulda, iktisadi faaliyette belirgin bir toparlanma gerçekleşmemesi halinde kısa vadede ölçülü faiz indirimlerine devam edilmesi gerekeceği vurgulandı. PPK raporunda ayrıca, enflasyonun uzun bir süre düşük seyrini koruyacağı ifade edildi.
Aynı zamanda, yurtiçi tüketim talebine ilişkin olumlu gelişmeler gözlenmekle birlikte talepte canlanmanın gücüne ve kalıcılığına ilişkin belirsizliğin devam etmekte olduğu belirtildi.
Finansal koşullardaki ek sıkışıklığın kısmen devamının ve küresel finans piyasalarındaki sorunların reel ekonomi üzerindeki etkilerinin boyutuna ilişkin belirsizliklerin sürmesinin, aşağı yönlü risklerin tamamıyla ortadan kalkmadığına işaret ettiği de kaydedilen açıklamada, daha sonra özetle şu değerlendirmelerde bulunuldu: “Son dönemde açıklanan veriler iktisadi faaliyetteki toparlanmanın yavaş ve kademeli olacağına işaret etmektedir. Yurtiçi tüketim talebine ilişkin olumlu gelişmeler gözlenmekle birlikte talepteki canlanmanın gücüne kalıcılığına ilişkin belirsizlikler devam etmektedir. 

Dış talep zayıf
Dış talep zayıf seyrini sürdürmekte, yurtiçi yatırım talebi gerilemekte ve istihdam koşullarında henüz bir iyileşme gözükmemektedir. Bu çerçevede enflasyonun uzun bir süre düşük  seyrini koruyacağı öngörülmektedir. Kurul, iktisadi faaliyette belirgin bir toparlanma gerçekleşmemesi halinde kısa vadede ölçülü faiz indirimlerine devam edilmesinin gerekeceği değerlendirmesinde bulunmuştur. Enflasyon görünümüne ilişkin açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin, kurulun geleceğe yönelik duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.”
PPK’nın geçen ayki toplantısında da faiz oranında yarım puanlık indirime gidilmişti. (Radikal)