'Ekonomileri tehdit eden üç unsur var'

OECD Genel Sekreteri Angel Gurria, global ekonomik büyümenin önünde üç tehdit olduğunu belirtti. Gurria'ya göre bu tehditler, petrol fiyatlarındaki artış, dünya ticaretine ilişkin görüşmelerin duraklaması ve global tasarruf dengesizliği.

İSTANBUL - OECD Genel Sekreteri Angel Gurria, global ekonomik büyümenin önünde üç tehdit olduğunu belirtti. Gurria'ya göre bu tehditler, petrol fiyatlarındaki artış, dünya ticaretine ilişkin görüşmelerin duraklaması ve global tasarruf dengesizliği.
Ancak Gurnia, söz konusu tehlikelere karşın dünya ekonomisinin bu yıl ve önümüzdeki yıl büyümesini devam ettireceğini düşünüyor. CNN'de yer alan haberde, Avrupa, Amerika ve Japonya'daki faiz artış trendinin global üretimi düşürdüğüne işaret eden Gurnia, yükselen petrol fiyatlarının da enflasyonu beraberinde getirdiğini belirtti. Gurnia, global enerji tüketiminin önümüzdeki 40 yıl içinde ikiye katlanacağını söyledi. Ham petrol bugün 22 cent düşüşle 75.05 dolara gerilemesine karşın halen rekor seviyelere çok yakın hareket ediyor.
Global ticaretin kuralları ve ticaretin artırılmasını sağlamak için Doha'da düzenlenen Dünya Ticaret Örgütü toplantılarına da değinen Angel Gurria, görüşmelerin başarısızlıkla sonuçlanma ihtimalinin yüksek olduğunu vurguladı. Gurria, görüşmelerin gümrük vergileri gibi temel konulara konsantre olmak yerine yerel politik olaylarla ilgili yapısal ayrıntılar nedeniyle durakladığını kaydetti. Dünya Ticaret Örgütü bakanları Doha'nın ardın önümüzdeki hafta Cenova'da bir araya gelmeyi kararlaştırdı.