Ekonominin en kritik karar ayı

Ekonominin en kritik karar ayı
Ekonominin en kritik karar ayı

500 bin işçiyi ilgilendiren toplusözleşme krizinin de eylül ayında çözülmesi bekleniyor.

Haber: HACER BOYACIOĞLU - hacer.boyacioglu@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - Eylül ayıyla birlikte, ekonomide uzun süredir tartışılan, herkesin hayatını yakından ilgilendiren konularda kararlar alınacak. Bu ay içinde hükümetin dünyasının temel şikâyetleri arasına kısa sürede giren karşılıksız çek konusundaki çalışmasını tamamlaması bekleniyor. Sosyal güvenlikte sonbahara kadar ertelenen konularda da önümüzdeki hafta kesin kararlar verilmesi gerekiyor. Sigaraya 60 kuruş sağlık vergisi konulması, ilaçta yeni bir ödeme sistemi belirlenmesi, üniversite hastanelerini darboğazdan kurtarma konularında da karar bu aya kaldı. 500 bin işçiyi yakından ilgilendiren toplusözleşme krizinde de kritik ay eylül.
Ekonomi yönetimi, eylülle birlikte 2013 yılı bütçe hazırlıklarını hızlandıracak. Bu çalışmalar sırasında karşılıksız çeke ilişkin düzenlemenin gözden geçirilmesi bulunuyor. Ekim ayıyla birlikte ise, çekteki yeni düzenlemenin Meclis’e sevk edilmesi söz konusu olacak.
Sağlıkta da bu ay kritik kararlar için final ayı niteliğinde. Ekonomi yönetiminin masasında kamu hastaneleri dışındaki diş tedavilerinin sosyal güvenlik sistemi tarafından üstlenilmesi, ilaçta yeni bir ödeme sisteminin belirlenmesi, üniversite hastanelerini rahatlatmak için global bütçeye geçilmesi ve sigara paketlerinden 60 kuruş sağlık vergisi alınması da bulunuyor.
Yapılacak görüşmeler sonrasında, 1 Eylül itibariyle 500 bin işçiyi ilgilendiren toplusözleşme krizinde de orta yol bulunması öngörülüyor.

bigPara.com