Ekonominin kaderini kadınlar belirleyecek

Ekonominin kaderini kadınlar belirleyecek
Ekonominin kaderini kadınlar belirleyecek
Muhtar Kent'e göre, ekonominin geleceğini Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin gibi parlayan 'BRIC' ülkeleri değil, kadınlar yönetecek

Okan Üniversitesi, Coca-Cola’nın Yönetim Kurulu Başkanı Muhtar Kent’e bir Türk olarak küresel iş dünyasındaki başarısından dolayı ‘fahri doktora’ unvanı verdi. Fahri doktor cüppesini Okan Üniversitesi’nin Mütevelli Heyeti Başkanı Bekir Onan’ın elinden giyen Muhtar Kent, öğrencilere ekonominin geleceğiyle ilgili önemli mesajlar verdi. Bundan iki yıl önce Coca-Cola’da CEO koltuğuna oturduğunda 10 yıl içinde dünyada taşları yerinden oynatacak değişimler yaşanacağını öngördüklerini belirten Muhtar Kent’e göre, ekonominin geleceğinde bu yeni dengelerin odağına kadınlar oturacak.

“Önümüzdeki 10-20 yıl içinde gerçek güç kadın liderlerde olacak” diyen Kent, kadınların küresel büyümede çok büyük bir gücü temsil edeceğinin altını çizdi. Kent’e göre ekonominin geleceğini Brezilya, Çin, Rusya, Hindistan gibi parlayan BRIC yıldızı değil asıl kadınların gücü yönetecek ve 21. yüzyıl kadınların çağı olacak. Dünyada her 11 çalışan kadından birinin girişimci olduğunu belirten Muhtar Kent, “ Türkiye ’de de çalışan kadınların sadece yüzde 6’sı girişimci. Kadınlara fırsat vermek akıllı ekonomi demek” dedi.

1 trilyon dolarlık yeni servet
Muhtar Kent, 10 yılda beklenen ekonomik değişimleri de şöyle anlattı:
Dünya ekonomisi birkaç Batı ülkesinden yeni ülkelere yayılacak. 1 trilyon dolarlık yeni bir servet yaratılacak. Bunun yüzde 60’ından fazlası gelişmekte olan ülkelerden gelecek. Şehirlere göç güçlü şekilde devam edecek. Şu anda dünyada her 90 günde bir İstanbul ölçeğinde yeni bir şehir yaratılıyor. İnsanlar daha özgür ekonomilere göçecek.
Tüketicinin beklentileri, ihtiyaçları yeniden belirleniyor. Artık ürün kadar şirket karakteri, çevreye duyarlılık da önemli.
Farklı kabiliyetleri olan cesur liderler, hevesli genç yöneticiler öne çıkacak. Kültürler arasında akıcı şekilde hareket eden ve değişimi iyi yönetecek insanlar başarılı olacak.” (Ekonomi Servisi)

bigPara.com