Ekonominin patronu Babacan'dan IMF ile anlaşma sinyali

Ekonominin patronu Babacan'dan IMF ile anlaşma sinyali
Ekonominin patronu Babacan'dan IMF ile anlaşma sinyali

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye?nin önümüzdeki yıl Avrupa?da hemen hemen en hızlı büyüyen ülke olacağını söyledi. FOTOğRAF: ALTAN BURGUCU

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, IMF ile anlaşma durumunda Türkiye'nin büyüme hızının daha fazla artacağını belirterek, IMF ile anlaşma sinyali verdi

ANKARA - Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye’nin daha fazla büyümesi için IMF’den gelecek olan kaynağın tetikleyici etki yaratacağını dile getirerek, IMF’ye kapı araladı. Babacan, “IMF ile bir anlaşma yapar, bunlardan ilave bir kaynak kullanırsak bu Türkiye’nin büyüme hızını olumlu etkileyecektir. Genel olarak risk primini de bir miktar daha aşağıya çekecektir. Bugün için olmazsa olmaz diyeceğimiz noktada değiliz” dedi.

Görüşmeler sürüyor
Babacan, NTV’de katıldığı söyleşide gazetecilerin ekonomi gündemindeki sorularını yanıtladı. IMF ile teknik müzakerelerin devam ettiğini belirten Babacan’a IMF ile bir anlaşma yapılmasının gerekli olup olmadığının sorulması üzerine, Orta Vadeli Program zemininde anlaşmaya varılması halinde, bir stand-by anlaşması yapılmasının mümkün olabileceğinin altını çizdi. Babacan, “Eğer bu gayretimizle IMF ile yapacağımız bir anlaşma bize yardım edecekse, bu gayretlerimizi destekleyecekse, bu anlaşmanın Türkiye için iyi olacağını da düşünüyoruz. Ama dediğim gibi, şart değildir. Olmazsa olmaz noktasında değildir. Ancak yaparsak daha da iyi olacağını düşünüyoruz” dedi.

Büyüme son çeyrekte gelir
Yılın ilk çeyreğinde büyümenin eksi 14, ikinci çeyrekte eksi 7 olduğunu anımsatan Babacan, üçüncü çeyrekte belki eksi 3 veya 4 arası bir rakamın görüleceğini anlattı. 4. çeyrekte artıya dönme ihtimalinin oldukça büyük göründüğünü kaydeden Babacan, “Avrupa’da gelecek sene Türkiye hemenhemen en hızlı büyüyen ülke olacak. 2010 yılı sonu geldiğinde büyüme rakamlarına baktığımızda, gelişmekte olan Avrupa ülkelerine baktığımızda, yani doğu avrupaya ya da batı avrupaya baktığımızda Türkiye ya birinci ya ikinci sırada olacak” dedi.
Brezilya’nın sıcak paraya vergi uygulamasının Türkiye içinde söz konusu olup olmayacağına yönelik soruya Babacan, “Şu an için böyle birşey gündemimizde yok” yanıtını verdi. Kurumlar vergisi, gelir vergisi, KDV’de artış olmayacağını dile getiren Babacan, “Gelecek sene ki bütçe açığı öngörümüz yaklaşık 50 milyardır. Ama bu zaten piyasaların öngördüğünden daha az bir açıktır ve zaten herkes hesabını, kitabını yaparken bir miktar açık olacağını ve bunun da borçlanmayla karşılanacağını zaten biliyordu” diye konuştu. (Radikal)