Ekonomistin faiz isyanı

Ekonomistin faiz isyanı
Ekonomistin faiz isyanı
Merkez Bankası'nın kendisine esneklik sağlarken belirsizlik yarattığını belirten analistler, "Öngörülebilirlik artmalı" dedi

Merkez Bankası’nın uyguladığı politikalara ilişkin belirsizlik piyasaların kafasını karıştırmaya devam ederken, Başkan Erdem Başçı’nın bankacılarla yaptığı toplantılardaki açıklamalarına ve medya önündeki değerlendirmelerine rağmen, para politikasına yönelik tepkiler açıkça dillendirilmeye başladı. İş Yatırım’ın 2012 Strateji Raporu’nun açıklandığı toplantıda konuşan İş Yatırım Kıdemli Analisti Burcu Ünüvar, Merkez Bankası’nın enflasyon riskini kabul etmekte geç kaldığını, kur konusunda biraz daha sessiz olması gerektiğini ve iletişimde de çok şeffaf olmadığını ileri sürdü. “Bir ekonomist olarak güne başlarken faizin ne olduğunu bilmiyorum” diyen Ünüvar, “Merkez Bankası piyasaya likidite verirse faiz başka oluyor. Benim bundan sonrası için anladığım önceliği enflasyonla mücadele olan Merkez Bankası TL’yi kısıp faizi yukarıda tutacak” dedi. Faizle ilgili belirsizlik olmaması gerektiğinin altını çizen Ünüvar, “Merkez Bankası yaptıklarını anlatmak yerine, yarın ne yapacağını anlatmalı. Daha öngörülebilir olmalı. Son dönemde bu konuda adımlar atıldığını görüyoruz” dedi.

Merkez Bankası’nın Ankara ’daki ekonomistlerle buluşmasına katılmayan bir ekonomist ise özellikle döviz konusundaki politikayı eleştirerek, “Piyasada Merkez Bankası’nın belirleyemediği tek şey dövizin fiyatı. Her türlü faizi Merkez belirliyor. Ama dövizde piyasa Merkez’den daha güçlü. Buna rağmen müdahalelerde ısrar ediliyor. Yurtdışında risk iştahında toparlanma olursa, kur kendiliğinden aşağı gelecek” dedi. JCR Eurasia Rating Başkanı Orhan Ökmen de dün yaptığı açıklamada, paranın maliyetindeki öngörülmezlik hali devam edemeyeceği için faiz artışının kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Belirsizliği arttırdı
Merkez Bankası’nın politika faizini arttırmak yerine faiz koridorunu yukarı doğru genişleterek kendisine esneklik sağlayan ancak piyasalar için belirsizliği arttıran bir yöntemle para politikasını sıkılaştırmayı tercih ettiğini vurgulayan İş Yatırım Araştırma Direktörü Serhat Gürleyen de “Banka para piyasalarında oluşan faizleri yukarı çekerek carry trade için TL’nin cazip hale gelmesini hem de fonlama maliyetini arttırarak TL’de kısa pozisyon açarak spekülasyon yapanları cezalandırmayı hedefledi” dedi.

Merkez’e her gün istisnai
Öte yandan Merkez Bankası art arda dördüncü gün dövize doğrudan müdahalesini sürdürdü. Dolar 1.8730 TL iken müdahaleye başlayan Merkez Bankası, gün içinde satışlarına devam etti. Müdahalenin ardından 1.8612 TL’ye kadar inen dolar, daha sonra tekrar 1.88 TL’nin üstüne çıktı. Merkez Bankası dün döviz satım ihalesi ile de 100 milyon dolar sattı.

bigPara.com