Ekonomistin faiz isyanı

Ekonomistin faiz isyanı
Ekonomistin faiz isyanı
Merkez Bankası'nın kendisine esneklik sağlarken belirsizlik yarattığını belirten analistler, "Öngörülebilirlik artmalı" dedi

Merkez Bankası’nın uyguladığı politikalara ilişkin belirsizlik piyasaların kafasını karıştırmaya devam ederken, Başkan Erdem Başçı’nın bankacılarla yaptığı toplantılardaki açıklamalarına ve medya önündeki değerlendirmelerine rağmen, para politikasına yönelik tepkiler açıkça dillendirilmeye başladı. İş Yatırım’ın 2012 Strateji Raporu’nun açıklandığı toplantıda konuşan İş Yatırım Kıdemli Analisti Burcu Ünüvar, Merkez Bankası’nın enflasyon riskini kabul etmekte geç kaldığını, kur konusunda biraz daha sessiz olması gerektiğini ve iletişimde de çok şeffaf olmadığını ileri sürdü. “Bir ekonomist olarak güne başlarken faizin ne olduğunu bilmiyorum” diyen Ünüvar, “Merkez Bankası piyasaya likidite verirse faiz başka oluyor. Benim bundan sonrası için anladığım önceliği enflasyonla mücadele olan Merkez Bankası TL’yi kısıp faizi yukarıda tutacak” dedi. Faizle ilgili belirsizlik olmaması gerektiğinin altını çizen Ünüvar, “Merkez Bankası yaptıklarını anlatmak yerine, yarın ne yapacağını anlatmalı. Daha öngörülebilir olmalı. Son dönemde bu konuda adımlar atıldığını görüyoruz” dedi.

Merkez Bankası’nın Ankara ’daki ekonomistlerle buluşmasına katılmayan bir ekonomist ise özellikle döviz konusundaki politikayı eleştirerek, “Piyasada Merkez Bankası’nın belirleyemediği tek şey dövizin fiyatı. Her türlü faizi Merkez belirliyor. Ama dövizde piyasa Merkez’den daha güçlü. Buna rağmen müdahalelerde ısrar ediliyor. Yurtdışında risk iştahında toparlanma olursa, kur kendiliğinden aşağı gelecek” dedi. JCR Eurasia Rating Başkanı Orhan Ökmen de dün yaptığı açıklamada, paranın maliyetindeki öngörülmezlik hali devam edemeyeceği için faiz artışının kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Belirsizliği arttırdı
Merkez Bankası’nın politika faizini arttırmak yerine faiz koridorunu yukarı doğru genişleterek kendisine esneklik sağlayan ancak piyasalar için belirsizliği arttıran bir yöntemle para politikasını sıkılaştırmayı tercih ettiğini vurgulayan İş Yatırım Araştırma Direktörü Serhat Gürleyen de “Banka para piyasalarında oluşan faizleri yukarı çekerek carry trade için TL’nin cazip hale gelmesini hem de fonlama maliyetini arttırarak TL’de kısa pozisyon açarak spekülasyon yapanları cezalandırmayı hedefledi” dedi.

Merkez’e her gün istisnai
Öte yandan Merkez Bankası art arda dördüncü gün dövize doğrudan müdahalesini sürdürdü. Dolar 1.8730 TL iken müdahaleye başlayan Merkez Bankası, gün içinde satışlarına devam etti. Müdahalenin ardından 1.8612 TL’ye kadar inen dolar, daha sonra tekrar 1.88 TL’nin üstüne çıktı. Merkez Bankası dün döviz satım ihalesi ile de 100 milyon dolar sattı.

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/107460410746042

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Kenan'a Nooldu? - habara007

  Benim bildiğim önce suçu işlediği kesin olanı cezalandırırsın, sonra işleme ihtimali olanı araştırısın. 30 yılda bunu başaramadıysan demokrasi falan hikaye !

  GEÇMİŞTE BU TİP MB UYGULAMALARININ BÜYÜK ZARARI GÖRÜLDÜ - moral

  2001 öncesinde de MB sabit kur çıpa gibi denemeler ile büyük gerilimlere sebep oldu. Dövizi kontrol ediyorum merak etmeyin mesajı verirken 15 günde DEMİRBANK gibi bir kale kaybedildi. Ardından da iktidarlar devrildi. MB'nin şimdiki yönetimi de elindeki 90 milyar doların sıcaklığına bel bağlayıp piyasanın 3-5 sığ oyuncusuna aklısıra ders veriyor. Bu durum da halkın kafasında "iş ciddi galiba dolar 2TL'nin üzerine çıkıp hızla yükselecek" olgusu yerleşiyor. Piyasayı 1DOLAR=1.66 TL olmalı gibi ahmakça bir bilgi ile bulandıran MB. kimse tarafından artık bir otorite olorak görülmüyor. Dünya çalkalanırken, 500milyar euro 1 haftada avrupada buhar olurken, böyle bir belirsizlikte belli ki pokerden hiç anlamayan bir MB yönetimi ile rezervlerimiz boşa harcanıyor. Doları 3 kuruş düşürücem diye 5 milyar dolar satmak yerine doları bıraksaydı en fazla 1.94'den geri gelirdi. Ama şimdi dolar 2TL olsa yeridir. MB'de 10-15 milyar dolar satar rahat eder artık herhalde...