'Ekonomiye ince ayar şart'

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, başarıyla sürdürülmekte olan mali disipline zarar vermeden ekonomi programında ince ayarlar yaparak müteşebbislerin...

ANKARA - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, başarıyla sürdürülmekte olan mali disipline zarar vermeden ekonomi programında ince ayarlar yaparak müteşebbislerin sıkıntılarına çözümler geliştirilmesi gerektiğini söyledi.
Hisarcıklıoğlu, Ankara Sanayi Odası (ASO) vergi ve ihracat ödül törenindeki konuşmasında, Türk ekonomisinin ilk 20 ekonomisinden biri haline geldiğini hatırlatarak, bu başarı hikayesinin devamı için iş ve yatırım ortamının iyileştirilmesi ve dünya standartlarına getirilmesi gerektiğini kaydetti. Hisarcıklıoğlu, "Hem yerli sanayimizin daha fazla yatırım yapacağı hem daha fazla doğrudan yabancı sermaye yatırımını getirecek ortama ihtiyacımız bulunuyor" dedi.
Kurumlar vergisi indiriminin getireceği olumlu ivmeyi azaltmamak için yatırım artışını destekleyecek ve teşvik edecek mekanizmaların korunması gerektiğine de işaret eden Rifat Hisarcıklıoğlu, istihdam sorununu çözmek için istihdam maliyetlerinin azaltılmasına, istihdamı cezalandıran değil ödüllendiren bir yaklaşımın benimsenmesini beklediklerini kaydetti.
Sanayinin rekabet gücünü azaltan yüksek enerji fiyatlarının aşağı çekilmesi için elektrik ve doğalgaz dağıtımlarında başlatılan serbestleşmenin hızlandırılarak devamını beklediklerini ifade eden Hisarcıklıoğlu, Türkiye için büyük bir sorun kaynağı olan 2B konusunda çözüm arayışı içinde olunmasını memnuniyetle izlediklerini dile getirdi. Hisarcıklıoğlu, "Bu konu sadece araziler üzerinde kurulu 5 bin sanayi tesisinin ve sanayicimizin değil, buralarda çalışan 10 binlerce işçimizin problemidir ve çözülmelidir" diye konuştu.
Anadolu'daki müteşebbisin yaşadığı sıkıntının göz ardı edilmemesi gerektiğini kaydeden Hisarcıklıoğlu, sanayi ara malı ithalatının ihracatta kullanım oranının yüzde 85'e çıktığını, bu durumun ara malı üreten sanayicilere büyük zarar verdiğini söyledi.