Ekonomiye Kadın Gücü'ne bir gecede 400 bin TL


Ekonomiye Kadın Gücü'ne bir gecede 400 bin TL

Ekonomiye Kadın Gücü'ne bir gecede 400 bin TL
Turkcell ve Türkiye İsrafı Önleme Vakfı'nın destek gecesinde, dar gelirli girişimci kadınlar için 400 bin TL ek kaynak toplandı. Proje yılda 100 bin kadına ulaşmayı amaçlıyor.

Turkcell ve Türkiye İsrafı Önleme Vakfı’nın (TİSVA) hayata geçirdiği destek gecesinde, dar gelirli girişimci kadınlar için 400 bin TL ek kaynak toplandı. Proje yılda 100 bin kadına ulaşmayı amaçlıyor. Destek gecesinin onur konuğu Nobel Ödüllü Bangladeşli iktisatçı Muhammed Yunus: “2003 yılında Diyarbakır’da küçük bir program olarak başlayan mikrokredinin Turkcell’in desteği ve teknolojisiyle yol katettiğini gördüm. 55 bin kadının hayatını nasıl değiştirdiğine şahit oldum“ dedi.

Bangladeş’i cep değiştirdi
Cep telefonlarının sadece bir konuşma aracı olmaktan çıkıp bütün toplumu değiştirdiğini vurgulayan Yunus şu örneği de verdi:
“Bangladeş’te 90’lı yıllarda köylerdeki kadınlara cep telefonu vermek üzere GrameenPhone’u kurduk. Herkes bunu çılgın bir fikir olarak gördü ve “Yoksul kadınlar kimi arayacak” diye küçümsedi. Amacımız kadınların birilerini araması değildi. Bu telefonları başkalarına kiralayarak para kazanmalarıydı. Lisans aldık, kadınlara kredi ile cep telefonu verdik. Herkes bu telefonları kiralamaya başladı. Bir anda o kadar ilgi gördü ki 500 bin telefoncu kadın ortaya çıktı. O kadar çok para kazandılar ki… Bu işten para kazanırken bu süreçte o köylü Bangladeşli kadınların dönüşümü de başlamış oldu, çünkü dış dünya ile iletişimleri başladı. Cep telefonundan başbakanı, içişleri bakanını, emniyet müdürünü, medyayı, yakınlarını aramayla başladılar. Telefonu başka amaçlar için de kullanmaya başladılar. Bir anda telefon Alaaddin’in sihirli lambasına döndü ve içinden her istediğinizi yapan dijital bir Cin çıktı.” dedi.

Gecede konuşan Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv ise, “Daha iyi daha güvenli bir gelecek için kadınlarımızın yanındayız. Turkcell olarak, teknolojik altyapımızla, kadınlarımıza sağladığımız istihdamla, kadınlarımızı ekonomiye katmak için hayata geçirdiğimiz sosyal sorumluluk projelerimizle, Kardelen kızlarımıza verdiğimiz eğitim burslarıyla, girişimcilikle kısacası her alanda kadınlarımızın yanındayız. Kadının güçlenmesi, toplumda hak ettiği yerde olması için fırsat eşitliği çok önemli.. Bildiğiniz gibi kısa süre önce cepten kalkınma seferberliği başlattık. Hedefimiz, kadınlarımızın işini kurması, kalması, güçlenerek geleceğe güvenle bakmaları. Türkiye’deki 37 milyon kadının sadece 7 milyonu çalışıyor. Kadınlarımızın ekonomiye katkısını artırırsak Türkiye’nin büyümesini de ivmelendirmiş olacağız. Kadınlarımızın hayallerini gerçekleştirmek için n FON yazıp 5886’ya SMS göndermeniz yeterli. Bu seferberliğe destek olmak için bu gece bizleri, kadınlarımızı yalnız bırakmayan başta Muhammed Yunus olmak üzere tüm dostlarımıza teşekkür ediyorum.” dedi.

bigPara.com