Ekonomiye 'Merkez'i yönetim

Ekonomiye 'Merkez'i yönetim
Ekonomiye 'Merkez'i yönetim
Faizler inecek, mevduat munzam karşılıkları artacak
Haber: ERDAL SAĞLAM / Arşivi

Merkez Bankası (MB) Başkan Yardımcısı Erdem Başçı, bu hafta Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısından faiz indirim kararı çıkacağını, bununla birlikte MB’nin mevduat munzam karşılıklarını artıracağını açıkladı.

Piyasalar geçen ay yapılan toplantının ardından yapılan açıklamadan faiz indirimi konusunda ipuçları almıştı ancak MB için bu yeterli olmadı. Piyasaların hareketsiz kalması üzerine Erdem Başçı’nın geçen hafta sonu Türkiye Ekonomi Kurumu’nda alelacele bir toplantı ayarladığı ve bu mesajları açık açık verdiği sunumu MB’nin internet sitesine koyarak tüm piyasaları bu karara alıştırma yolunu seçtiğini öğrendik.

Değişen hedefler tartışılmalı 
Bu açık mesaj üzerine dün bu kararı satın almaya başlayan piyasalardaki genel beklenti, perşembe günkü PPK toplantısında, faiz oranlarının yarım puan ineceği, buna karşılık munzam karşılıkların, kademeli veya vadeye göre 1-1.5 puan civarında artırılacağı yönünde. Açıklamada TL’deki değerlenme eğiliminin önüne geçerek, ithal mal talebini kısmak ve cari açığın artışını yavaşlatmak için kısa vadeli faizlerde indirime gidebileceğinin sinyali verildi. 

MB aynı zamanda düşük faizin kredi artışını tetikleyerek iç talep kanalından cari açığı arttırması ihtimaline karşılık da zorunlu karşılıkları artırabileceğini kaydediyor. MB’nin sıcak para girişini azaltmak için faiz indirimine gitmesinin etkili olup olamayacağı tartışılıyor. Bankacılar, yarım puanlık indirimin sıcak para girişini etkilemeyeceği görüşünde. Dolayısıyla MB’in indirim sayısını artırıp, oranın büyümesi halinde ancak ileride etkisi olabileceğini söylüyorlar. Buna karşılık kredi talebini azaltmak için şimdiye kadar yapılan munzam karşılık artırımlarının ise etkisi olmadığı hatırlatılıyor. 

Bu arttırımların yükselmesi halinde, kredi maliyetlerine yansıyabileceği belirtiliyor ancak çok fazla etkili olacağı konusunda da endişeler var. MB’nin kriz öncesi seviyesine getirdiği TL munzam karşılık oranlarını arttırması beklenirken, yabancı mevduata yine dokunulmayacağı, TL munzam karşılıklarda ise kısa ve uzun vadeli ayrımı yapılması da bekleniyor. 

MB’nin ana hedefinin “enflasyonla mücadele” olduğunu hatırlatan bir bankacı, son dönemde ise bir çok parametreyi hedef olarak saptadığını hatırlatıyor. “Önceliğimiz finansal istikrar” diyerek, bu politikayı hazırlayan MB’nin şu anda cari açık, sıcak para, kredi talebi gibi bir çok hedefinin varolduğunu söyleyen bankacı, bu kararın da çok sayıda hedefe yönelik olduğunu söylüyor. Merkez bankalarının “birden çok hedef saptanması halinde başarılı olamayacağını” hatırlatan bankacı, bu hedeflere ulaşılmasının zor olduğu görüşünde. 

Kısacası; MB’nin temel görev alanı olan enflasyonla mücadele hedefini savsaklayıp, ekonominin tümünü idare etmeye soyunduğunu görüyoruz. Sizce MB tüm ekonomiyi yönetebilir mi?

bigPara.com