Ekonomiye pansuman

Ekonomiye pansuman
Ekonomiye pansuman
Yeni vergi affı iş dünyasında bahar havası estirdi. Vergi uzmanları ise "Vergisini zamanında ödeyen mükellef unutulmamalıydı" diyor.
Haber: ARAM EKİN DURAN / Arşivi

Yeni vergi affı paketi iş dünyasında heyecanla karşılanırken, vergi uzmanları ise “devlet ekonomiye pansuman yaptı” değerlendirmesinde bulundu. Paketin tüm toplum kesimlerini kapsaması ve borçların ödenmesinde getirdiği kredi kartı kolaylığı ile Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı vergi affı düzenlemelerinden biri olduğunu belirten uzmanlar, pakette vergisini düzenli ödeyenlere yönelik ekstra bir indirim olmayışını ise “en büyük eksiklik” olarak yorumladı. 

Paketi genel olarak olumlu bulduğunu dile getiren eski Gelir İdaresi Başkanı Osman Arıoğlu, “Vergisini düzgün ödeyenleri ödüllendirmek konusunda daha önceki aflarda bütçe imkanları el vermemişti. Ama bu kez bu düzenleme yapılabilirdi, yapılmamış. Büyük bir eksiklik” diye konuştu. Arıoğlu, vergi affı düzenlemesi ile elde edilecek gelirin 40 milyar TL’yi bulmasının başarı olacağını kaydetti. 

Bilançoları düzeltme fırsatı 
Ernst and Young Türkiye Vergi Bölümü Başkanı Mustafa Çamlıca ise, “Devlet kendisine borçlu olan şirketlere bilançolarını düzeltmek için önemli bir fırsat verdi. Bu düzenleme ile ekonomiye pansuman yapıldı” diye konuştu. Çamlıca, yeni düzenleme ile devlet bilançosunun aktifindeki alacağın bankacılık sisteminin aktifindeki bir alacak haline dönüştüğüne dikkat çekerek, “Aklı başında bir borçlu, devletle uğraşmak yerine bankaları tercih edecektir” dedi.


ATO BAŞKANI

Vergi barışı değil, devrim

Yeni düzenlemeni sadece bir vergi barışı değil, bir devrim olduğunu söyleyen Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün, “Bu boyutta bir ödeme kolaylığı fırsatının önümüzdeki 10 yıl içerisinde bir daha getirilebileceğini tahmin etmiyorum. Herkes vakit kaybetmeden yararlanmalı” dedi.

TESK BAŞKANI

Esnaf nihayet nefes alacak

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, vergi affı düzenlemesi ile ilgili olarak, “Başbakan Yardımcımızın açıklamaları esnafımızı çok mutlu etti. Esnafımız çifte bayram yaşayacak” dedi. Palandöken, ekonominin tam anlamıyla canlanabilmesi için bankaların da kart borçlarını yeniden yapılandırması gerektiğini söyledi.

CHP ’Lİ TEKİN

Naylon fatura kıyakçılığı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, vergi affının naylon faturacıları da kapsadığına dikkat çekerek, “Hükümet hangi naylon faturacıları kurtarma çabası içindedir? Bu düzenleme hem hükümete yakın birilerini kurtarmak hem de işini düzgün yapan, sorumluluklarını yerine getirenlere hakarettir” dedi.

ALİ TEZEL

Son 8 yılın en iyi vergi affı

Sosyal Güvenlik Müşavirleri Derneği Başkanı Ali Tezel, “ AK Parti hükümeti son 8 yılda 4 vergi affı düzenlemesi gerçekleştirdi. Ama bu son düzenleme en iyisi oldu. Çünkü diğer düzenlemelerde borç silme çok sınırlı kalmıştı” diye konuştu.

bigPara.com