'Ekonomiyi etkilemez'

Uluslararası yatırım bankası Morgan Stanley tarafından hazırlanan raporda, Türkiye'deki kuş gribi vakaları ve bunun ekonomiye etkileri de ele alındı.

LONDRA/ANKARA - Uluslararası yatırım bankası Morgan Stanley tarafından hazırlanan raporda, Türkiye'deki kuş gribi vakaları ve bunun ekonomiye etkileri de ele alındı. Çok büyük bir salgın olmadıkça, kuş gribinin Türkiye ekonomisine etkisinin önemli olmayacağı ve göz ardı edilebileceğinin vurgulandığı raporda, Türkiye'deki kümes hayvancılığı sektörünün, GSYİH temelinde, ekonomiye katma değerinin yüzde 0.5, ihracatının da toplam ihracattaki payının sadece yüzde 0.05'i olduğu ifade edildi. Raporda, kuş gribi nedeniyle, Türkiye'deki kümes hayvancılığı sektörünün yıllık kaybının 2.5 milyon doları geçmeyeceği vurgulandı.
Kuş gribinin sağlığa zararlarının da yer aldığı Morgan Stanley raporunda, kuş gribinin henüz insandan insana geçmediği belirtilirken, virüsün değişime uğramasıyla insanlara da bulaşması sonucu küresel anlamdaki bir salgının, dünya nüfusunun yüzde 25-30'una bulaşabileceği, salgın sonucu 2 ile 7.4 milyon kişinin hayatını kaybedebileceği ifade edildi.