Ekspo Faktoring'e Fitch'ten BBB notu

Faktoring sektöründe ödenmiş sermaye, dönem kârı, net kâr ve ödenen kurumlar vergisi yönünden ilk üç firma içinde yer alan Ekspo Faktoring A.Ş.'ye BBB kredi notu verildi.

İSTANBUL - Faktoring sektöründe ödenmiş sermaye, dönem kârı, net kâr ve ödenen kurumlar vergisi yönünden ilk üç firma içinde yer alan Ekspo Faktoring A.Ş.'ye BBB kredi notu verildi. Başarılı faaliyet sonuçları, sağlam aktif kalitesi ve kuruluşundan bu yana artan özvarlığıyla BBB notunu alan Ekspo Faktoring'in görünümü istikrarlı olarak değerlendirildi. Ekspo Faktoring halen genel faktoring hacmindeki yüzde 3.6'lık piyasa payıyla Türkiye'nin en üst sıradaki şirketleri arasında yer alıyor. 2005 yılında 403 milyon dolarlık ciro gerçekleştiren Ekspo, toplam aktiflerinin yüzde 22'sini özkaynaklarıyla karşılıyor.
Şirketten yapılan açıklamada geçen ay itibarıyla Ekspo Faktoring'in aktif toplamının 120 milyon dolara ulaştığı, 25 milyon YTL'lik ödenmiş sermayesi ve 33 milyon YTL'lik güçlü özvarlığı bulunduğu belirtildi.
Defterdarlıktan ödül
Şirketin 60 ülkeye yayılmış 210 adet muhabiri aracılığıyla yürüttüğü kapsamlı dış ilişkiler, uluslararası işlemlerdeki büyümenin en önemli etmenlerinden birisi oldu. Geçen ay itibarıyla dönem kârı 6 milyon YTL'ye ulaşan Ekspo Faktroring, geçen mali yılda 6.6 milyon YTL vergi ödeyerek önceki yıllarda olduğu gibi yine İstanbul Defterdarlığı tarafından ödüllendirildi. Kuruluşundan itibaren gerek müşterilerine gerekse kreditörlerinde karşı şeffaf oymayı ana felsefe olarak benimsemiş olan Ekspo, kendini Avrupa standartlarına göre değerlendirmek ve yakın gelecekte bankacılık sektöründe uygulamaya geçecek olan Basel II kriterine hazırlıklı olmak amacıyla uluslararası bir kuruluştan derecelendirme alarak bu alanda da sektörün ilklerinden oldu.