El koymasak şirketler teker teker batacaktı

El koymasak şirketler 
teker teker batacaktı
El koymasak şirketler 
teker teker batacaktı
TMSF Başkanı Şakir Ercan Gül'den Çukurova Grubu şirketlerine yönelik çarpıcı tesbitler.

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Şakir Ercan Gül, yönetimine el koydukları Çukurova Grubu şirketleri ile ilgili, “Yönetimi ele almasaydık, grup şirketleri teker teker iflas edecekti” dedi. Gül, Anadolu Ajansı (AA) Finans Haberleri Editörlüğü’nün, TMSF’nin elindeki şirketlere ilişkin sorularını yanıtladı.
Çukurova Grubu ile işbirliği içinde olduklarını vurgulayan Gül, “Bu varlıklar sizin, biz alacaklıyız. Bizim amacımız alacağımızı tahsil etmek. Bu varlıkların şu anda çok ciddi finansal problemleri var. Bu finansal problemler de dâhil olmak üzere, bizimle işbirliği yaparsanız size bu operasyonun maliyeti minimum olur. Bu çerçevede ne yapıyorsanız, bize bu varlıkların satışı ile ilgili olarak müşteri getirin, bizim hakemliğimizde bunların 3. şahıslara devrini sağlayalım, işletmenin problemlerini de bu şekilde çözelim… Bu çerçevede grup ile görüşmeye devam ediyoruz” şeklinde konuştu.
Gül, Çukurova Grubu’na ait varlıkların satışı ile ilgili, “En az bir kaç aylık süre olacak. Çünkü bunların mali tabloları denetime tabi tutulacak, ekspertizleri yapılacak, ihale takvimleri belirlenecek. O ihale takvimi çerçevesinde alıcılara belli bir süre verilecek. Geçmişte yaptığımız gibi bunların hazırlıkları yapılacak” ifadelerini kullandı.

Teklifleri değerlendireceğiz
Bu arada Çukurova Grubu’nun kendilerine makul bir teklifi olursa herhangi bir ihale mekanizmasına gerek duymadan grup ile birlikte satma imkanı olabileceğine işaret eden Gül, “Çünkü mal sahibinin rızası olduğu zaman takdir edersiniz ki, bizim açımızdan fiyat da uygunsa satışları gerçekleştirebiliyoruz. Malın sahibi rıza göstermezse o zaman ihale takvimi açıklayacağız. O çerçevede onları topluma kazandıracağız. Tekliflerin hepsini değerlendiririz. Çünkü grubun yeni bir ödeme takvimi ile çıkma olasılığı çok kuvvetli gibi görünmüyor. Ekimden bu yana bunu bir anlamda ikili görüşmelerle sağlamaya çalıştık. Çünkü grubun bunu yapabilmesi için ne yapması gerekiyor? Aksayan taksitini ödemesi gerekiyor, geri kalan alacakları da sağlam teminata bağlatması gerekiyor.
Burada alacaklı sadece biz değiliz ki? Bizim dışımızda bir sürü alacaklı var. Diğer kamu idareleri var. Savunma Sanayi Müsteşarlığı teminat mektuplarını paraya çevirmiş durumda. Yani teminat mektupları paraya çevrildiğinden dolayı bankaların alacakları var. Dolayısıyla çalışanlarının alacakları var, ticari alacaklar var. Dolayısıyla şimdiye kadar bunu yapabilseydi, yapardı. O yüzden bundan sonraki süreç büyük bir ihtimalle varlık satışı ile devam edecek. Varlık satışını yaparken elbette grupla oturup konuşacağız.”
Yönetimi ele almasalardı, grup şirketlerinin teker teker iflas edeceğini dile getiren Gül, durumun o şekilde görüldüğünü, alacaklar tarafından iflas taleplerinin olduğunu dile getirdi. TMBF Başkanı Gül, 6-7 aydır Çukurova Grubu’nun kredi temin edecek ve problemlerini çözecek diye beklediklerini belirterek, “TMSF toplum açısından can simididir” dedi.

BMC’nin 14 aylık işçi ücretleri ödenmedi
Şakir Ercan Gül, Show Tv ve BMC’nin durumunu görünce Çukurova Grubu’nun diğer varlıklarına da gitme ihtiyacı hissettiklerini belirterek, “Şirketlerin nakit durumu iyi değil, hepsi problemli” dedi. TMSF Başkanı Gül, daha önce yaptıkları tahsilatları düşünerek Çukurova Grubuna geçen yılın ekim ayından bu yana toleranslı davrandıklarını belirterek, “Temerrüde düşeceklerini hissederek görüşmelere başladık. Ocak ayından itibaren borçlarını kapatacaklarını söylediler. Ocak ayı, mart ayı, nisan ayı geldi, ödeyemediler. Bize bir teklifle geldiler; Show Tv ve BMC başta olmak üzere bu şirketleri satıp, alacağımızın tahsil etmemizi teklif ettiler. Sonra yazıyla; bunları satacaklarını ve hakemlik yapmamızı istediler. Biz, Show Tv ve BMC’nin şirketin yönetimini üstlendik” ifadelerini kullandı.
Ödenemeyen taksit miktarına ilişkin soruya Gül, bu miktarın 75 milyon dolar civarında, toplam borcun ise 450 milyon dolar olduğunu kaydetti. Gül, 75 milyon dolarlık borcun ödenmesi halinde şirketin temerrüde girmeyeceğini ifade ederek, temerrüdün ödenmediğinde, diğer borçların da temerrüde girdiğini hatırlattı.
Gül, Show Tv ve BMC’nin yönetimini üstlendiklerinde iki şirketin de ciddi borç yüküyle karşı karşıya olduğunu dile getirerek, “BMC, uzun zamandır üretim yapmıyor, üretim yapmamasının da ötesinde 14 aylık işçi ücretleri bile ödenmiş değil. Şartel inmiş, elektrikleri yok ve çok ciddi piyasa ve banka borcu olan bir şirket. Show Tv ve BMC’nin durumunu görünce diğer varlıklarına da gitme ihtiyacı hissettik ve Grubun diğer şirketlerinin yönetimine de el koyduk. Şirketlerin nakit durumu iyi değil, hepsi problemli. Şirket yapıları ve şirket sahipleri arasındaki ilişkinin hep sorgulanması gerektiğini savunuyorum. Hele de halka açık şirketler kamusal yükümlülük yükleniyor” değerlendirmesinde bulundu.

bigPara.com