El yakan pamuğun tahtı sallanıyor

El yakan pamuğun tahtı sallanıyor
El yakan pamuğun tahtı sallanıyor
Son 1 yılda ikiye katlanan pamuk fiyatları, tekstilciyi alternatif arayışına soktu. Tekstil ve hazır giyim firmaları yenebilir ürünlerden yapılan ipliklerin çekiminde.
Haber: SİBEL CİNGİ / Arşivi

Soya, mısır , hindistancevizi, süt ve bambu filizi... Sakın bir yemek tarifi vereceğimi sanmayın. Özellikle Uzakdoğu mutfaklarının vazgeçilmezleri arasında yer alan bu ürünler, tekstil sektörünün de baştacı oldu.
Son dönemde fiyat artışlarıyla tarihi rekorlara imza atan pamuktan eli yanan tekstilci mısır, süt, hindistancevizi ve bambudan yapılan katmadeğerli ipliklerin peşine düştü. Bu ürünler sahip oldukları antibakteriyellik, parlaklık, renk koruyuculuk gibi özellikleri ile önümüzdeki birkaç yıl içine pamuğun pabucunu dama atacak gibi görünüyor. Birçok iplik üreticisi alternatif ürün üretimine başlarken, firmalardan gelen talepler de artmaya başladı.
Beyaz altın olarak adlandırılan pamuğun fiyatı son bir yılda iki katına çıktı. Pakistan ve Hindistan’daki zorlu hava koşulları ve Çin’deki hasattan düşük ürün elde edilmesinden dolayı pamuk fiyatları son 140 yılın en yüksek seviyelerini gördü. Tarihinde ilk kez kilo fiyatı 5 TL’ye çıkan pamuktaki yükseliş, tekstil ve hazırgiyim sektöründe maliyet kaygılarını en üst düzeye taşıdı. Pamuğun başına gelenler yüzünden nihai ürün üreten birçok firmanın alternatif ürün arayışına girdiğini belirten Hayteks Genel Müdürü Tahir Haytoğlu, soya, bambu, süt, hindistancevizi gibi birçok alternatif ürünün satışını yaptıklarını belirtiyor.

Üç firmadan teklif aldık
Özellikle soya ve bambu ipliğinin son dönemde pamuğa alternatif olarak öne çıktığını belirten Haytaoğlu, Türkiye ’nin önde gelen tekstil gruplarından birinin “pamuğa alternatif ürün” arayışı ile kapılarını çaldığını açıklıyor. “Onlar için bir rapor hazırlıyoruz. Burada da öne soya ipliği çıkıyor. Bunun yanı sıra yine Türkiye’nin önde gelen 3 şirketiyle de ürün tedariği için görüşmelere başladık” diyen Haytaoğlu, yurtdışından firmaların da Türk üreticilerden alternatif ürünler istemeye başladığını kaydediyor. Haytaoğlu, soyanın ve bambu ipliğiyle maliyetlerin azaltılabildiğini ve sağlıklı ürünler üretildiğini anlatarak şu açıklamayı yapıyor:

Üretimimizin yüzde 10’u
“Bambu ipliğinin kilosu şu anda 5.5 dolar, soya ipliğinin ise 12 dolar. Ama nihai ürün olduğunda bu ürünler daha avantajlı. Örneğin soya ipliği ile üretilmiş bir nihai ürün toplam 15 TL’ye mal oluyorsa pamuk da bundan çok az daha düşük oluyor. Ama fiyat istikrarı açısından bakıldığında pamuk fiyatları yerinde durmazken, soyanın, hindistancevizinin, mısırın fiyatları ise son 5 yılda yaklaşık 1 dolar arttı.”
Bambudan iplik ve tekstil ürünleri ürettiklerini belirten Gorova Yurtdışı Pazarlama Sorumlusu Alper Ünek ise, bambunun pamuğa göre birçok artı özelliğe sahip olduğunu belirtiyor. Yerli ve yabancı markaların son dönemde bambudan ürünlere ağırlık verdiğini anlatan Ünek, “Beymen, Damat gibi birçok firmaya ürün yapıyoruz” diyor.
Kayserili Başyazıcıoğlu Tekstil de bambu gelen talebin şu anda pamukla kafa kafaya gittiğini, soyada da son dönemde artış olduğunu söylüyor. Bunun için bambu ve modalın yanı sıra soyadan da iplik üretimine başladıklarını anlatan firma yetkilisi Turan Sönmez, “Pamuktaki fiyat yükselişleri bu ürünlere talepi artırdı. Çünkü bu ürünler hem katmedeğerli hem de pamuktaki yükseliş şu anda onlar için geçerli değil. Üstelik pamuk fiyatlarının daha nereye kadar çıkacağı da belirsiz” diyor. Sönmez, şu anda üretimlerinin yüzde 10’unu alternatif ürünler oluşturduğunu söylüyor.

Herkes alternatif peşinde
Süvari Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Coşkun, yükselen pamuk fiyatlarının konfeksiyona yansımasının kaçınılmaz olacağını belirterek “Pamuk üretimi azalınca tekstilciler doğal olarak alternatif elyaflara yöneldi. Hammaddesi çeşitli kimyasallar olan ‘polyester’ diye adlandırdığımız grubun yanı sıra, bambu başta olmak üzere hammaddesi çeşitli bitkilerden oluşan elyaflar da oldukça yoğun kullanılıyor’’ dedi. Coşkun, şu açıklamayı yapıyor: “Hatta sentetik elyaf karışımlı giysiler ütü tutma özellikleri nedeniyle yüzde 100 pamuklu giysilerden daha fazla tercih edilebiliyor. Pamuktaki yükselişle birlikte elyaflar daha da çeşitlenmeye başladı. Hatta, ısırgan otundan bile artık elyaf üretilebiliyor.”

KİMLER KULLANIYOR?
Denizlili Chakra, havlu, bornoz ve nevresim ürünlerinde bambu lifleri kullanılıyor.

İç giyim markası Morera, koleksiyonlarında bambu ipliği kullanıyor.

Yemiş Tekstil bambu ve soyadan elde edilen iplikle doğa dostu kumaşlar üretiyor.

İşbir Yatak, soya elyafı kullanarak yatak üretti.

Gorova, bambudan içgiyimden, ev tekstiline kadar birçok ürün üretiyor.

Aytuğ, Serfino ve Gönültaş firmaları, bambudan çorap üretiyor.

Sarar, Damat, Beymen gibi markalar da üretimlerinde bambu ve soya kullanıyor.

Ersağ, bambudan havlu üretiyor.

Nebolife bambudan iç giyim imal ediyor.

Hayteks, Soya Silk markası ile iş giyim, bebek ürünleri, ev tekstili, havlu ve battaniye üretiyor.

BAMBU İPİ
Bambu kamışı lifli yapısı nedeniyle ip yapımına çok müsait. Doğal olarak ortaya çıkan kun isimli antibakteriyel bir maddeye sahip. Bu da kötü kokuların ve bakterilerin oluşmasını engelliyor. İpek tuşesine en yakın ürün. Ter kokusunu önlüyor, suyu ve nemi çok hızlı emiyor. Renk koruyucu özelliği çok yüksek. 50 yıkamadan sonra bile ürünler ilk günkü rengini koruyor. Ultraviyole ışınlarını kırıyor. Özellikle banyo havlusu, battaniye, paspas, iç çamaşırı ve çorap üretiminde yaygın olarak kullanılıyor.

SOYA İPİ
Soya fasulyesi ipliğinin hem örmede hem dokumada kullanılıyor. Hemen hemen tüm elyaf türleriyle harmanlanabiliyor. Soya ipliğinin nem geçirme, ütüleme rahatlığı ve anti bakteriyel gibi özellikleri bulunuyor. Aynı zamanda zararlı ultraviyole ışınları da emme özelliğine sahip. Kaşmire benzer bir yumuşaklığa ve parlaklığa sahip. Pamuğa göre daha yüksek nem geçirme özelliğine sahip. Tekstil endüstrisi uzmanları 20’nci yüzyılın en önemli buluşlarından biri olarak nitelendiriyor. Ultraviyole ışınlardan koruyor, Ütüleme kolaylığı sunuyor. Hem örmede hem de dokumada kullanılıyor.

MISIR İPİ
En önemli özelliklerinden biri koku giderici olması. Pamuğa göre fiyatı biraz daha yüksek olmasına rağmen önümüzdeki günlerde sağlık açısından daha fazla tercih edileceği belirtiliyor. Antibakteriyel özelliğe sahip. Mantar oluşumunu engelliyor. Çorap, yastık ve yorgan üretiminde çok tercih ediliyor.

ISIRGAN OTU
Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) de tekstil alanında kullanılmak üzere ısırgan otu pamuğu konusunda çalışmalar yapıyor. Üniversite, Karadeniz Bölgesi’nde ısırgan üretimini yaygınlaştırarak tekstil sanayinin kullanıma sunmayı planlıyor. Isırganın sanayi tipinden elde edilen elyaf, düşük bir maliyete sahip. İpeksi yüzeye sahip olan, suyu ve boyayı çabuk emme özelliği taşıyor. Çabuk ütü tutan ürün doğal antibakteriyel özelliği nedeniyle deride alerjik oluşumlara yol açmıyor.

SÜT İPİ

Doğal elyaf ile sentetik elyafın avantajlarını biraraya getiren protein elyafı, sağlıklı oluşu ile dikkat çekiyor. Cildi besliyor. UV ışınlarını sınırlama, antibakteriyel ve nemlendirici gibi özellikler taşıyor.

HİNDİSTAN CEVİZİ
Antibakteriyel özelliği var. Tekstilin yanı sıra mobilya şişirme için de kullanılıyor. Yüksek emiciliğe sahip olduğu için çorap üreticilerinin de tercihi. Aynı zamanda halat ve el sanatları öğelerini işlemede de kullanılıyor.

MUZ VE KAHVE İPİ YOLDA
Uzakdoğu’da yenebilir ürünlerden iplik üretimleri konusunda yapılan çalışmalar sınır tanımıyor. Henüz pamuğa alternatif olarak görülmese de muz ve kahveden de iplik üretimleri başlandı. Biyoteknoloji ve nanoteknoloji ile üretimleri yapılan ürünler arasında deniz soyunu ısırgan otu ipliği de var.

bigPara.com

  ETİKETLER:

  Altın

  ,

  Hindistan

  ,

  Mısır

  ,

  Türkiye

  ,

  Mayın

  ,

  Beyaz