Elazığ'ı satan Oyak'ın gözü Lafarge'da

Oyak Grubu'na bağlı Elazığ Çimento'nun Çimentaş'a devri önceki gün gerçekleşti. Oyak Grubu Otomotiv ve Çimento Şirketleri Yönetim Kurulu Başkanı Celal Çağlar...

İSTANBUL - Oyak Grubu'na bağlı Elazığ Çimento'nun Çimentaş'a devri önceki gün gerçekleşti. Oyak Grubu Otomotiv ve Çimento Şirketleri Yönetim Kurulu Başkanı Celal Çağlar, yakında ilan edilmesi beklenen çimentoda büyük bir grubun fabrikasının satışının söz konusu olduğunu belirterek, "Bunu bekliyoruz, satışıyla ilgiliyiz" dedi.
Elazığ Altınova Çimento'nun İtalyan Cementir'e bağlı Çimentaş'a 110 milyon dolara satışı dolayısıyla düzenlenen toplantıda konuşan Çağlar, Oyak'ın çoğunluk hissesine sahibi olduğu Adana, Bolu, Ünye ve Mardin Çimento'nun satışının kesinlikle söz konusu olmadığını belirtip "Aksine yakında ilan edilecek büyük bir grubun satışı var. Bu satışla da ilgiliyiz" diye konuştu.
Lafarge fabrika satıyor
Bu arada söz konusu grubun Fransız çimento devi Lafarge olduğu öğrenildi. Şirket kaynakları, Yibitaş'la yüzde 50 ortak oldukları Orta Anadolu operasyonlarının satışı için araştırma süreci başlattıklarını doğruladı. Orta Anadolu Çimento Grubu'na ait Yozgat, Çorum, Sivas çimento fabrikalarıyla öğütme ve paketleme tesisleri var.
Elazığ Çimento'nun satış gerekçesini, "İki senedir ortağımız hisselerini satmak istiyordu. TMSF satışlarındaki fiyatları da göz önüne alarak hisselerin tamamını satmanın iyi olacağını düşündük" diye açıklayan Çağlar, buna karşılık Mardin'de 50 milyon dolarlık yeni yatırım yapılacağını ve kapasitenin 1.7 milyon tona çıkarılacağını söyledi. Çimentaş Yönetim Kurulu Başkanı Walter Montevecchi, Elazığ'a yapılacak yatırımın mart veya nisanda tamamlanacağını söyledi. Cementir Yönetim Kurulu Başkanı Francesco Caltagirone de, bu satın almayla Türkiye'deki yatırımlarının 500 milyon dolara ulaştığını açıkladı.