Elazığlının inadı rekor kırdırdı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nun (EPDK) düzenlediği Elazığ Doğalgaz Dağıtım Lisansı ihalesi, memleketinin yatırımını yabancı şirkete yaptırmak istemeyen işadamı...

ANKARA - Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nun (EPDK) düzenlediği Elazığ Doğalgaz Dağıtım Lisansı ihalesi, memleketinin yatırımını yabancı şirkete yaptırmak istemeyen işadamı Suat Öztürk'ün yarattığı rekabet nedeniyle 6 saat 15 dakikada tamamlanabildi. Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı'nı da yürüten Suat Öztürk'ün şirketi Şarkgaz, sektörün önde gelen şirketlerinden Aksa'nın Anadolu Doğalgaz şirketine karşı 72 tur dayandı.
Elazığlılar kazandı
Şarkgaz ihaleyi alamasa da Elazığlılar Öztürk sayesinde kâr payı eklenmeksizin doğalgaz kullanabilecek. Ayrıca 180 yerine yalnızca 5 dolar ödeyerek abone olacaklar.
Elazığ merkez ile Yazıkonak, Yurtbaşı ve Hankendi'nin doğalgaz dağıtım lisansının 30 yıllığına verilmesi için düzenlenen ihaleye, Anadolu Doğalgaz, Çelikler İnşaat, HSV İnşaat, Metangaz, Peker İnşaat, Şarkgaz ve Yıltaş katıldı. İhalede sona Anadolu Doğalgaz ve Şarkgaz kaldı. İki kuruluş, kâr payı almadan satışı taahhüt ettikten sonra ihalede ikinci aşamaya geçildi. 180 dolarlık abone bağlantı bedeli üzerinden açık eksiltme yapıldı. İki şirket bir ya da ikişer dolar eksiltmeyle yarıştı. İhaleyi Anadolu Doğalgaz kazandı.